reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Kulturalno – rozrywkowa Polska, czyli imprezy w sierpniu

(2015-07-30)

Każdego roku w wielu rejonach Polski odbywa się wiele różnorakich ciekawych imprez. Poniżej prezentujemy te najciekawsze w nadchodzącym miesiącu podając Państwu podstawowe informacje o wydarzeniu, terminie oraz czasie jego trwania.

 

Co ma pływać nie utonie czyli Mistrzostwa Polski w Pływaniu na byle czym w Augustowie

Termin: początek sierpnia (02.08.2015)

Czas trwania: jeden dzień

Wstęp: bezpłatny

Województwo: podlaskie

Mistrzostwa uznawane są  za największe i najbardziej widowiskowe zawody wodniackie w Europie. Odbywają się  od 1996 roku (na rzece Netta). W zawodach może występować każdy, kto osobiście wybuduje „byle co”, co tylko unosi się na wodzie. By je ukończyć uczestnicy muszą przepłynąć o własnych siłach odcinek 400 metrów (dotrzeć do mety). Zwycięzcę wybiera publiczność, a pozostałe miejsca wyznacza jury. Dotychczas publiczność oglądać mogła m.in. pływające smoki, pociągi, tarcze antyrakietowe oraz artykuły spożywcze. Na koniec augustowskiego święta odbywa się koncert gwiazd.

Będąc w Augustowie warto zobaczyć m.in. dawną cerkiew z końca XIX wieku oraz kościół Matki Boskiej Częstochowskiej. Największą popularnością cieszy się jednak Kanał Augustowski (zbudowany w XIX wieku), który do dziś stanowi jeden z najczęściej uczęszczanych szlaków wodnych w Polsce.

 

Jarmark Dominikański w Gdańskujarmark dominikański.jpg

Termin: początek sierpnia (25.07-16.08.2015)

Czas trwania: trzy tygodnie

Wstęp: częściowo płatny

Województwo: pomorskie

Jarmark odbywa się na ternie całego Głównego Miasta w Gdańsku. Uznawany jest za jedną z  największych imprez plenerowych w Europie. Do najważniejszych kramów zalicza się kramy antykwariuszy oraz kolekcjonerów. Tradycja święta sięga 1260 roku, kiedy dominikanie z Gdańska zyskali przywilej organizowania jarmarków.  Do czasów II wojny światowej wydarzenie odbywało się każdego roku (powróciło w roku 1972). Zaliczany jest do największych imprez cyklicznych nie tylko w Gdański, ale i całym województwie pomorskim. W trakcie jego trwania turyści nabyć mogą m.in. militaria, biżuterię, znaczki, zegarki, antyki oraz wiele innych przedmiotów. Wydarzeniu towarzyszą koncerty, festiwale oraz konkursy.

 

festiwal pierogów.jpgFestiwal pierogów w Krakowie

Termin: połowa sierpnia (12-16.08.2015)

Czas trwania: pięć dni(środa– niedziela)

Wstęp: bezpłatny

Województwo: małopolskie

Festiwal z roku na rok cieszy się ogromną popularnością, dlatego aby spróbować tego specjału (gotowane, opiekane, smażone, z serem, z owocami, z mięsem, z kaszą, itp.) należy stanąć w długiej kolejce. Ideą święta jest nawiązania do jednej z najstarszych polskich tradycji kulinarnych. W trakcie jego trwania odbywają się konkursy o przechodnie statuetki, zarówno Kazimierza Wielkiego (głosowanie publiczności) oraz świętego Jacka z Pierogami (decyzja profesjonalnego jury). Wydarzeniu towarzyszą koncerty, kiermasze, występy kabaretów oraz pokazy walk rycerskich. Z imprezą wiąże się konkurs na tradycyjny bukiet, czyli tzw. ziele na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 

Jarmark Średniowieczny na Zamku w Chudowie

Termin: połowa sierpnia (15-16.08.2015)

Czas trwania: od dwóch do czterech dni (weekend + poniedziałek, wtorek)

Wstęp: bezpłatny

Województwo: śląskie

Święto odbywa się na na błoniach wokół odrestaurowanych ruin zamku rycerskiego. Historia jarmarku sięga 1999 roku. Charakteryzuje się on wysoką starannością oraz poprawnością dawnych strojów, zbroi oraz przedmiotów codziennego użytku. W trakcie wydarzenia spotkać można różne klasy społeczne (np. kupcy, rzemieślnicy, damy, rycerze, namiestnicy). Program imprezy z roku na rok zyskuje nowe punkty. Uczestnicy obejrzeć mogą m.in. pokazy dawnego tańca, mecz baronki (średniowieczna odmiana rugby), zawody łucznicze oraz bitwę o zamek.

Będąc w Chudowie oprócz XVI wiecznego, renesansowego zamku warto zobaczyć również spichlerz z przełomu XVIII i XIX wieku.

 

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu air show.jpg

Termin: koniec sierpnia (odbywa się co dwa lata – najbliższa edycja w 2015 roku - 22-23.08.2015)

Czas trwania: dwa dni (sobota – niedziela)

Wstęp: płatny

Województwo: mazowieckie

Pokazy odbywają się na terenie wojskowego lotniska w Radomiu. Co roku cieszą się coraz większą popularnością (nawet do 200 000 widzów). W trakcie święta zobaczyć można pokazy zarówno pojedynczych maszyn, jak i całe eskadry. Oprócz prezentacji nowych samolotów, obejrzeć można również zrekonstruowane polskie maszyny. Do stałych punktów widowiska należy m.in. popisy grup akrobatycznych z całego świata oraz przelot maszyn wojskowych. Imprezie towarzyszą również przeloty śmigłowców, balonów, a nawet motolotni. Co więcej, maszyny zobaczyć można również z bliska, zrobić sobie zdjęcie, a nawet porozmawiać z pilotami. Z edycji na edycję impreza wzbogacana jest o kolejne elementy takie, jak targi, pikniki rodzinne oraz koncerty.

Będąc w Radomiu warto zobaczyć m.in. wczesnogotycki kościół świętego Wacława z około 1300 roku, barokowe kamieniczki, ratusz z połowy XIX wieku oraz Muzeum Wsi Radomskiej

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, podróże, rozrywka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kulturalno – rozrywkowa Polska, czyli imprezy w sierpniu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!