reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Kult młodości. Starość jako temat tabu

(2010-06-07)

Starość to temat tabu, swoiste słowo zakazane. W telewizji, prasie, wszędzie tam kreowany jest wizerunek młodości. Towary i usługi skierowane są na ludzi młodych. Piękne ciało, smukła sylwetka, łatwo się reklamują, bo takie wartości we współczesnym społeczeństwie są ważne. Dlatego głównym problemem zachodnich społeczeństw stał się wiek.

Ucieklibyśmy dzisiaj od starości najdalej jak się da. Bo jak żyć w kraju, które wyklucza ludzi starszych. Rzadko kiedy zastanawiamy się jak to jest być seniorem. Przecież wokół nas panuje kult młodości, pięknego ciała, brak problemów ze zmarszczkami, chorobami, niedołężnościami. Współczesny świat został ukierunkowany na ludzi wiecznie młodych i pięknych.

Gwiazdy filmowe robią wszystko aby zatrzymać ją na dłużej. Ale starość jest nieuniknionym procesem biologicznym, który czeka każdego z nas. Zmiana sposobu myślenia o seniorach jest konieczna. W społeczeństwie takim jak nasze, szczególnie powinniśmy brać pod uwagę potrzeby osób starszych. Taką swoistą rewolucję w sposobie myślenia powinny rozpocząć przede wszystkim media, gazety, ale także my sami na co dzień. Pokazując innym że nie różnimy się niczym od osób młodszych nie tylko przywracamy sobie chęć do życia, ale także aktywizuje do odkrywania nowych pasji. Jesień życia może być bowiem złota, a starość absolutnie nie musi być tabu.

Rok 2010 zyskał status Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Jest to znakomita okazja, by zastanowić się nad tym w kontekście seniorów. Cała Unia Europejska planuje liczne projekty uświadamiające istnienie problemu, który często jest marginalizowany. Sami seniorzy nie chcą być wykluczeni z życia społecznego. To oni sami domagają się możliwości uczestnictwa w najróżniejszych zajęciach i tu właśnie instytucje wychodzą im naprzeciw.

Poprzez warsztaty komputerowe, takie jak Akademia e-Seniora organizowana przez UPC Polska w dziesięciu polskich miastach seniorzy mają szansę poznać wszystkie tajniki sieci i komputera. Dzięki coraz silniejszemu profilowaniu usług tak, by odpowiadały potrzebom seniorów, otrzymują oni możliwość lepszego poruszania się w świecie technologii.

W sieci możemy również przeczytać o inicjatywach, takich jak warszawski clubbing seniorów. W ośmiu klubokawiarniach nastąpiła zamiana. Seniorzy urządzili happening i stanęli za barem. Akcję przygotowało Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę" i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. W akcji wzięło udział 100 seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Cel był prosty - seniorzy powinni mieć absolutną pewność, że mogą chodzić do klubokawiarni i dobrze się tam czuć, a właściciele - uświadomić sobie, że emeryci to pełnoprawni klienci, lubiący rozrywkę równie bardzo jak ludzie znacznie młodsi.

Równie świetnym pomysłem była inicjatywa słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Ustki - piętnaście pań wystąpiło w nadmorskiej sesji zdjęciowej do kalendarza na 2010 rok. Jego pomysłodawcy chcieli pokazać, że seniorzy też mogą czuć się młodo i aktywnie spędzać czas. Panie nie będące profesjonalnymi modelkami okazały się wspaniałymi bohaterkami sesji wykonanej przez uczestniczki warsztatów fotograficznych dla seniorów.

Starość nie musi oznaczać końca. Wręcz przeciwnie, niezależnie od rzeczywistego wieku, może to być świetny początek i bodziec do zrobienia rzeczy, o których się wcześniej jedynie słyszało bądź czytało w książkach. Nie bez znaczenia okazuje się również coraz częstsza obecność aktywnych seniorek w serialach telewizyjnych oraz spektaklach teatralnych. Zmiana sposobu postrzegania seniorów jest absolutną koniecznością. W społeczeństwie starzejącym się, jak nasze, szczególne dbanie o potrzeby osób starszych jest niezbędne do uniknięcia wykluczeń. Tę rewolucję w sposobie myślenia powinny rozpocząć przede wszystkim media, ale także my sami na co dzień. Pokazując seniorom, że nie różnią się niczym od osób młodszych nie tylko przywraca się im chęć do życia, ale także aktywizuje do odkrywania nowych pasji. Jesień życia może być bowiem złota, a starość absolutnie nie musi być tabu.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kult młodości. Starość jako temat tabu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!