reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Książki

Ku Słońcu Ingi Iwasiów

(2010-09-15)

Nowa powieść Ingi Iwasiów to kontynuacja „Bambino” - jej poprzedniej książki wydanej w 2008 roku. Jest to jednak odrębna, współczesna opowieść, w której dużo jednak nawiązań do przeszłości.

 

ku slońcuSzczecińska saga, która urwała się w pierwszej powieści w roku 1981, jest w "Ku słońcu" kontynuowana od tego właśnie momentu, a jej główną osią jest historia Magdy, córki Jana i Marysi z "Bambino". Poznajemy losy jej i osób, które w różny sposób się z nią łączą, od wczesnych lat 80 do czasów nam współczesnych.

 

Bohaterka, którą poznaliśmy jako nastolatkę w pierwszym tomie, powraca do Polski po 20 latach spędzonych zagranicą, by zaopiekować się ciężko chorą ciotką Ulą, która zaopiekowała się nią, gdy jako dziewczynka straciła matkę. W powieści powraca też postać Tomka, towarzysza zabaw z dzieciństwa Magdy, później kochanka. Teraz ich relacje staną się bardziej skomplikowane.

 

"Ku słońcu" to powieść o zwykłych ludziach, należących do trzech różnych pokoleń, na tle historycznych przemian i podobnie jak w poprzedniej powieści, na tle Szczecina. Chociaż tutaj ten lokalny koloryt nie jest już tak wszechobecny.

 

Profesor Iwasiów buduje w swej powieści sieć powiązań między postaciami. Wplata w nią ich wspomnienia i krótkie retrospekcje z ich przeszłości. Cała książka zbudowana z epizodów opowiada nie do końca wyjaśnione historie bohaterów. Odkrycie całej prawdy o ludziach okazuje się niemożliwe, bo często zawodzi nas nasza pamięć a także historia. W powieści istotną role odgrywają niuanse i smaczki, wieloznaczność.

 

Czytaj więcej o książce na pasjaksiazek.pl

pasja książek

Nasza ocena:
11111
Ocena produktu przez redakcję
ocena produktu
Wasza ocena:
11111
  (1 głos)
ocena internautów - dodaj ocenę

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
książki, miłość, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Ku Słońcu Ingi Iwasiów
2010-09-16 | 14:22:44

Tej jeszcze nie czytałam, ale "Bambino" było bardzo dobre. Tak zapamiętałam Szczecin - mieszkała tam moja ciocia i jeździłam do niej na wakacje. Ach te wspomnienia Więcej