reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Kredyt samochodowy - o czym należy pamiętać

(2010-05-20)

Marzy nam się zakup własnego samochodu, jego zmiana bądź potrzebujemy go do otwarcia firmy. Nie mamy jednak wystarczającej ilości gotówki. Zaczynamy rozglądać się za kredytem, tylko który wybrać? Na rynku dostępnych jest 10 banków które udzielą nam pożyczki na wymarzony pojazd.

W większości bankach aby wziąć kredy musimy mieć pewną cześć swojego wkładu, jakieś zaoszczędzone pieniądze. Niestety nie wszyscy je posiadamy. W BNP Fortis, mBanku i MultiBanku możliwe jest wzięcie kredytu na 100 procent wartości samochodu czasem nawet i więcej.

W większości banków spotkamy się z dolną granicą na jaką możemy zaciągnąć kredyt od 2 do 5 tys zł.               Oferta jest ograniczona pod względem waluty, możliwość wzięcia pożyczki w euro jest znikoma.

Kupując samochód musimy także pamiętać o prowizji dla banku. W większej ilości banków wynosi ona 3- 5 proc. Lukas Bank przygotował dla swoich klientów specjalną promocje, 0 procent prowizji pod warunkiem, że założymy u nich konto, na które regularnie co miesiąc będą wpływały pieniądze.

Kolejna ważna kwestia przy braniu pożyczki to wybór zabezpieczenia kredytu w formie rejestrowego bądź przewłaszczenia częściowego. Często nie wiemy który wybrać, ponieważ się na tym nie znamy. Poniżej prezentujemy krótki opis

Zastaw to podpisane umowy między właścicielem w tym przypadku będzie nim bank. Który do czasu nie spłacenia naszego kredytu, jest prawnym posiadaczem naszego w tym wypadku samochodu. A osobą uprawnioną do władania rzeczą w tym wypadku to my sami. Po zatwierdzeniu kontraktu następuje wpis do księgi wieczystej . W przypadku gdy nie będziemy spłacać wcześniej zaciągniętej pożyczki bank ma prawo do przejęcia go sądownie. Odbywa się to za pomocą egzekucji regulowanej przez prawo bankowe. Minusem zawarcia takiej umowy z pewnością się nie małe koszty poniesione przy rejestrze zastawców.

Drugi termin to przywłaszczenie. Osoba biorącą kredyt przenosi własność przedmiotu na bank do czasu spłaty wszystkich zobowiązań. Banki najczęściej korzystają z przywłaszczenia częściowego, polega ona na tym iż kredytobiorca jest właścicielem w 51 proc., natomiast bank w 49 proc. Efekt tego jest taki, iż bank jest współwłaścicielem samochodu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku nierzetelnego spłacania pożyczki bank może zażądać wydania mu rzeczy bez uprzedniego prowadzenia postępowania egzekucyjnego. W momencie spłacenia przez nas całego kredytu, podpisujemy z bankiem umowę o przeniesienie własności w 100 proc. W tym przypadku ponosimy mniejsze koszty w stosunku do zastawu.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, samochody, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kredyt samochodowy - o czym należy pamiętać

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!