reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Kontrowersyjne badania : grzyby halucynogenne pomogą w leczeniu chorych na raka

(2010-09-08)

Grzyby o działaniu narkotycznym mogą być używane, i to w bezpieczny sposób, jako metoda poprawiania jakości życia pacjentów w zaawansowanym stadium raka, donoszą naukowcy. Ich badania wywołują spore kontrowersje.

 

Kontrowersyjne badania : grzyby halucynogenne pomogą w leczeniu chorych na rakaBadania wykazały, że jedna sesja z narkotyczną substancją Psylocybiną, poprawiła nastrój i zmniejszyła niepokój u grupy ciężko chorych pacjentów na kolejne pół roku. Psylocybina jest aktywnym składnikiem grzybków halucynogennych i w niektórych krajach jest zdelegalizowana, również w Polsce znajduje się w wykazie środków odurzających. W większości stanów USA, gdzie prowadzono badania jest uznawana za narkotyk bez zastosowań medycznych.

 

Lekarze z instytutu w Los Angeles pracują z pacjentami, którzy nie odpowiadają na konwencjonalną terapię. Po zastosowaniu leczenia psylocybiną okazało się, że pomogło im jednak zastosowanie w leczeniu tego halucynogenu. Naukowcy odkryli, że substancja ta może być używana w bezpieczny sposób i podkreślają, że potrzebne są dalsze badania nad korzyściami z halucynogenów.

 

Pierwsze badania przeprowadzono już w latach 50. i 60. okazało się wtedy, że tzw. psychedeliki pomagają pacjentom w zaawansowanym stadium raka, m.in. redukując ból. Badania te porzucono jednak w latach 70., po fiasku prób zastosowania w medycynie LSD.

 

Wówczas presja kulturalna i polityczna przeciwko tego typu badaniom była w USA bardzo silna. Do eksperymentów powrócono po latach, oczywiście pod ścisłym nadzorem władz federalnych. Okazało się, że to pole badań daje dużą nadzieję dla ciężko chorych na raka pacjentów.

 

Wszyscy ochotnicy, wśród których były osoby z bardzo zaawansowaną chorobą nowotworową, pozytywnie zareagowali na terapię, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Nie zanotowano też żadnych psychologicznych efektów ubocznych. Ich nastrój poprawił się w ciągu kolejnych dwóch tygodni i utrzymywał się na dobrym poziomie przez następne pół roku.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, używki, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kontrowersyjne badania : grzyby halucynogenne pomogą w leczeniu chorych na raka

W Instytucie Higieny Psychicznej WAM w Łodzi w latach 70 tych prowadzone były eksperymenty z halucynogennym grzybem psylocybiną. Badania te prowadzone były bezprawnie. Psylocybina nie była na liście leków zarejestrowanych przez Ministerstwo Zdrowia. I to jeden aspekt sprawy. Gorszym aspektem jest to, iż do prób z psylocybiną wykorzystywano małe autystyczne dzieci z patologicznych rodzin. W badaniach prowadzonych pod kierownictwem Komendanta IHP WAM w Łodzi profesora Zdzisława Rydzyńskiego aktywnie uczestniczyła profesor z Łodzi Jolanta Rabe-Jabłońska.Badania te budziły moralny opór niektórych z pracowników. Psychiatra Lech Wiercioch, który protestował przeciwko  tym badaniom został usunięty z kliniki. Dzieci poddawane tym badaniom cierpiały do granic możliwości. Wymiotowały, miały omamy, zaburzenia równowagi etc. Ich nieszczęściem poza tym, iż były chore /autyzm/ i nie miał ich kto obronić /patologiczni rodzice/ był fakt, iż trafiły na "naukowców". Więcej

Mój sąsiad na działce grzyby choduje. Może to te. On wygląda na takiego co ma nieówno pod sufitem Więcej