reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Kilka sposobów na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji

(2010-11-26)

Jak utrzymać sprawność umysłu?Mózg ludzki ciągle pozostaje wielką zagadką naszego ciała. Nie znamy wszystkich jego możliwości czy sposobów funkcjonowania. Jednak wiadomo na pewno, że trzeba dbać o jego kondycję i stymulować do działania.

 

Na zdrowie tego wyjątkowego organu wpływają trzy rzeczy: aktywność fizyczna, stymulacja umysłu oraz sposób odżywiania.

 

Po pierwsze trzeba pamiętać o ruchu. Nie musi to być jeżdżenie na rowerze czy wyczerpująca gimnastyka.  Pozytywne efekty przynosi nawet spacer. Regularne 20-30 minut na przechadzce już wspomaga koncentrację.

 

Należy także stymulować swój mózg, zmuszać go do wykonywania nowych zadań. Spróbuj robić te same rzeczy w inny niż dotychczas sposób. Na przykład przyrządź sobie herbatę drugą ręką, pójdź na spacer inną drogą albo ubierz się z zamkniętymi oczami. Takie wyzwania to wspaniały trening dla Twojego mózgu – w ten sposób wytwarzasz nowe połączenia między neuronami.

 

Można stymulować umysł także w prostszy sposób. Rozwiązuj krzyżówki, zagadki logiczne. Poświęcaj więcej czasu rzeczom nieznanym, nowym. Czytaj książki, interesujące Cię artykuły. Taki relaks to zarazem praca dla Twojego mózgu.

 

Dieta, która jest zdrowa dla Twojego ciała jest również zdrowa dla mózgu. Spożywaj dużo owoców i warzyw. Są one bogate w antyutleniacze, a te z kolei poprawiają pamięć, chronią przed szkodliwymi skutkami stresu. Ważne jest też białko, które pobudza mózg do pracy. Warto zatem zjeść na śniadanie mleko czy jajka, a na obiad rybę lub chude mięso. Ryba to także źródło kwasów omega 3. Są one tworzywem tkanki mózgowej, więc dieta musi być w nie bogata.

 

Najważniejsze jednak to zdrowy sen. Każdy organizm różni się trochę, ale minimum 6 godzin snu jest niezbędne dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu. Należy także unikać stresu, który ma bardzo negatywny wpływ na nasz umysł i sen. Zanim położysz się do łóżka zrelaksuj się, posłuchaj ulubionej muzyki, zamknij oczy, odpręż i wsłuchaj w dźwięki. To także poprawi formę Twojego umysłu.

 

Korzystając z powyższych rad, ćwicząc regularnie, stymulując umysł, z pewnością Twój mózg będzie długo w dobrej kondycji.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kilka sposobów na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!