reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Kilka porad jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach

(2011-01-03)

Jak oszczędzać pieniądzeŚwięta bożonarodzeniowe z pewnością wyszczupliły nasze portfele. Sprawdź co zrobić, by w nowym roku odłożyć trochę gotówki!

Najwięcej niepotrzebnych pieniędzy wydajemy w supermarketach. Półki zapełnione są produktami, które krzyczą, by je kupić. Rzadko komu udaje się iść do marketu z listą dziesięciu produktów i wyjść rzeczywiście z dziesięcioma produktami. Przechodząc koło kolejnych półek przypominamy sobie nagle o kilkudziesięciu rzeczach, których jeszcze potrzebujemy!

Prostym sposobem na uniknięcie zakupu niepotrzebnych artykułów jest robienie zakupów spożywczych przez Internet. To coraz bardziej popularne i bardzo pomocne osobom, które nie mogą wyjść z domu, szczególnie matką z dziećmi,  osobom starszym, czy osobom poruszającym się na wózku. W większych miastach coraz więcej sklepów oferuje taką usługę – przy czym nawet dowóz produktów do domu jest darmowy. Wystarczy wejść na stronę  internetową sklepu, na której wyszczególnione są wszystkie produkty wraz z cenami. Taką usługę oferują mi.in sieci sklepów Alma, E.Leclerc, Dodomku. Starajmy się przeglądać działy, z których rzeczywiście potrzebujemy coś kupić, nie róbmy jednak zakupów gdy nam się po prostu nudzi, bo efekt końcowy będzie ten sam co przy zwykłych zakupach!

Jeżeli nasza noga już stanie w realnym, nie wirtualnym supermarkecie, pamiętajmy o kilku rzeczach. Szczególnie złudne bywają promocje. Często widzimy duże napisy na tabliczkach zachęcające do kupna kilku produktów za określoną cenę. Przykładowo, mamy kupić 10 jogurtów za 10 zł,   tym czasem kiedy dodamy ceny jednostkowe do siebie okazuje się, że nie jest to żadna obniżka. Jest to tylko zachęcenie do kupienia większej ilości towaru za jednym razem. Notorycznie zdarza się też, że towar określony jako promocyjny okazuje się przy kasowaniu kosztować więcej niż przedstawia to cena na etykiecie. Pamiętajmy więc o przykładaniu tego typu rzeczy do czytników cen, by nie otworzyć oczu ze zdumienia w domu przeglądając paragon. Mało komu chce się wracać ponownie do sklepu składać reklamację.

Jeżeli chcemy skorzystać z promocji najlepiej idźmy tylko po dany produkt i odpuśćmy sobie kupowanie innych rzeczy, bo w konsekwencji do promocji dopłacimy. Obniżki cen zawsze wliczone są w inne produkty.

Często też markety kuszą nas towarem kiedy stoimy w długiej, nudnej kolejce. Rozglądając się na boki zostajemy skuszeni do zapełnienia koszyka zimnym napojem czy batonem, a towar wyłożony przy kasach jest z reguły drogi.

Najtańsze produkty znajdziemy zawsze na najniższych półkach – tam gdzie czasem nie chce nam się zaglądać. Najdroższy towar ułożony jest zawsze na wysokości naszego wzroku.

Unikajmy też artykułów krojonych czy startych jak np. ser żółty -  30 dag startego sera może kosztować tyle co 60 dag całego.  Płacimy tylko i wyłącznie za wygodę, ale czy nie lepiej wykonać tą czynność w domu niż płacić za nią?

Markety podstępem rozkładają ten sam towar na kilku rożnych stoiskach a ceny są diametralnie różne. Chleb najlepiej kupować w piekarni, ponieważ jest to często pieczywo kupione u tego samego producentach a jedynie zapakowane w firmowe opakowania i oznaczone wyższą ceną.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, finanse, pieniądze, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kilka porad jak zaoszczędzić pieniądze na zakupach

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!