reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Kierowcom chorym na cukrzycę i epilepsję będzie trudniej

(2010-08-31)

Według nowych przepisów, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia, chorzy na cukrzycę, chcący kierować pojazdami, będą musieli przedstawić opinię diabetologa, a osoby, u których w ciągu ostatnich dwóch lat wystąpił atak padaczki, nie dostaną prawa jazdy.

 

Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego badań lekarskich kierowców reguluje m.in. sposób oceny stanu zdrowia chorych na epilepsję i cukrzycę, posiadających lub ubiegających się o prawo jazdy. Projekt ten trafił już do konsultacji społecznych.

 

Zakłada on m.in., że cukrzycy będą musieli przedstawiać opinię lekarza diabetologa, stawiać się na badania kontrolne oraz mieć świadomość ryzyka hiperglikemii i związanych z nią zagrożeń. Będą też obowiązani do regularnego badania stężenia glukozy we krwi oraz dokumentacji kontroli przebiegu choroby przez lekarza. Dodatkowo lekarz, który stwierdzi przypadek hiperglikemii lub napadu padaczki albo takie podejrzenie, będzie musiał powiadomić o tym organ wydający prawo jazdy, który oceni zdolność chorego do kierowania pojazdami.

 

Osoby, które w ciągu ostatnich dwóch lat miały atak padaczki, mają być objęte bezwzględnym zakazem kierowania pojazdami, a przedłużenie okresu ważności prawa jazdy lub ponowne ubieganie się o nie będzie możliwe dopiero po przedstawieniu opinii neurologa, która potwierdzi brak napadów epilepsji w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

 

Po upłynięciu tego czasu konieczne mają być jednak badania kontrolne co pół roku przez następne dwa lata, a później co roku przez kolejne trzy lata.

 

Chorzy na padaczkę nie będą mogły otrzymać prawa jazdy na samochód ciężarowy, autobus lub tramwaj.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby, medycyna, polityka, samochody, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Kierowcom chorym na cukrzycę i epilepsję będzie trudniej

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!