reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

Katastrofa samolotu prezydenckiego: masz św. w intencji ofiar online

(2010-04-13)

Dla tych wszystkich, którzy znajdują się na dyżurze, służbie, w podróży, chorobie, daleko od Lublina, kraju, kościoła, radia i telewizora została udostępniona transmisja online Mszy Świętej w intencji Ofiar samolotu prezydenckiego.

Lecieli, by złożyć hołd pomordowanym 70 lat temu w Katyniu. Rządowy Tupolew rozbił się podczas podchodzenia do lądowania. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie. Nie żyje prezydent RP - Lech Kaczyński, jego żona Maria, czołowi politycy, kombatanci, dowódcy wojskowi i hierarchowie kościoła. W sumie 96 osób. Marszałek Sejmu - Bronisław Komorowski ogłosił tygodniową żałobę narodową. Rozpoczęła się ona w sobotę, 10 kwietnia o godz. 18.00.

Agencje donoszą o gestach solidarności z Polakami na całym świecie. Napływają też kondolencje. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew w rozmowie telefonicznej powiedział premierowi Donaldowi Tuskowi, że "w tym trudnym dniu naród rosyjski wspiera Polaków".

Prezydent Łucka - Bogdan Szyba przekazał kondolencje konsulowi Tomaszowi Janikowi. - Mieszkańcy Łucka i wszyscy Ukraińcy łączą się w bólu spowodowanym stratą wspaniałych ludzi - napisał prezydent Łucka.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w specjalnym oświadczeniu napisał, że Ukraina łączy się w bólu z rodzinami ofiar i wszystkimi Polakami. Nasi wschodni sąsiedzi przekazują wyrazy współczucia także na ukraińskich portalach. W komentarzach piszą między innym „Współczujemy Polacy. Trzymajcie się", "Współczuję Polakom ich bólu", a także "To tragedia dla całej Europy" i "Współczuję ja, współczuje Lwów, współczuje Ukraina".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wspominając Lecha Kaczyńskiego powiedziała, że również w Niemczech będzie go brakowało. - Niemcy pogrążone są dziś w żałobie wraz ze wszystkimi Polakami - oświadczyła w dniu tragedii.

Również prezydent Francji Nicolas Sarkozy złożył hołd prezydentowi Kaczyńskiemu. Podkreślił, że "kierował się on żarliwym patriotyzmem" i "poświęcił życie swojemu krajowi".

Brytyjska królowa Elżbieta II po śmierci prezydenta Kaczyńskiego wyraziła głęboki smutek. Kondolencje złożył też książę Karol i brytyjski premier.

Kondolencje i wyrazy poparcia dla Polski składali też przedstawiciele najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Na znak żałoby flagi Unii Europejskiej przed Komisją Europejską w Brukseli zostały w sobotę opuszczone do połowy masztu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oświadczył w sobotę, że "dzisiejsza strata jest ogromnym ciosem dla Polski, Stanów Zjednoczonych i dla świata". - Nasze myśli i modlitwy są z rodziną Kaczyńskich, z bliskimi tych, którzy zginęli w tragicznej katastrofie, i z całym polskim narodem - oświadczył prezydent USA.

Papież Benedykt XVI w telegramie do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wyraził głęboki ból po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W imieniu ONZ kondolencje mieszkańcom i rządowi Polski oraz rodzinom zmarłych przekazał sekretarz generalny organizacji Ban Ki Mun, który "był zszokowany, gdy dowiedział się, że w wypadku samolotu stracił życie polski prezydent Lech Kaczyński, jego żona oraz wielu innych ludzi, w tym wysocy urzędnicy".

Prezydent Czech Vaclav Klaus polecił wywiesić na wieść o katastrofie na Hradczanach obok flagi czeskiej flagę polską, obie przepasane czarnym kirem.

Gruziński prezydent Micheil Saakaszwili polecił nadać pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu tytuł i order Narodowego Bohatera Gruzji. Zdecydował też, że z powodu śmierci polskiego prezydenta Gruzja będzie wraz z Polską pogrążona w żałobie w dniu wypadku.

Trzydniową żałobę w związku z katastrofą polskiego samolotu ogłosił rząd Brazylii. Na przełomie XIX i XX wieku Brazylia zaoferowała imigrantom z Polski korzystne warunki osiedlenia się. Ocenia się, że w tym największym kraju Ameryki Łacińskiej żyje około 100 tys. Polaków.

Unia Europejska zdecydowała, że poniedziałek, 12 kwietnia będzie dniem żałoby w Brukseli. Także litewski rząd z powodu tragedii ogłosił żałobę narodową.

Dla tych wszystkich, którzy na dyżurze, służbie, w podróży, chorobie, daleko od Lublina, kraju, kościoła, radia i telewizora została przygotowana specjalna transmisja online Mszy Świętej w intencji Ofiar samolotu prezydenckiego.

Zapraszamy do oglądania transmisji internetowej z mszy świętej w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Przekaz audio-video z Archikatedry Lubelskiej rozpoczął się w niedzielę (11.04) o 17.00.

Transmisja jest dostępna na stronach Polskiego Radia Lublin lub przez stronę Grupy iTTv.

MagicCam

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Katastrofa samolotu prezydenckiego: masz św. w intencji ofiar online

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!