reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Karty zbliżeniowe

(2010-05-31)

Kolejna rewolucja na rynku finansowym. Na Polski rynek weszła karta zbliżeniowa, która ma na celu ułatwić nam płacenie za drobne zakupy.

Głównym zadaniem karty jest uproszczenie i przyspieszenie płatności za zakupy do 50 zł. Nie potrzebny jest ani podpis ani kod PIN. Zatem czym są te nowoczesne karty i jakie dają nam możliwości?

Karta zbliżeniowa to zwykła nie różniąca się od innych karta płatnicza debetowa lub kredytowa. Zatem co ją wyróżnia? Wbudowana antena niezbędna przy dokonywaniu transakcji, dzięki niej nie ma konieczności używania czytnika.

Karty powstały aby oszczędzić nam czasu, podczas codziennych zakupów Możemy nią zapłacić za zakupy do 50zł, co pozwala nam nosić przy sobie kartę zamiast gotówki. Jest to oszczędność czasu nie tylko dla nas, ale i ekspedientki, która nie musi martwić się jak wyda resztę. Sprzedawca wprowadza tylko kwotę płatności a my zbliżamy kartę do czytnika. W przypadku kiedy zrobiliśmy zakupy za więcej niż 50 zł, płacimy w sposób tradycyjny.

Wprowadzenie na rynek finansowy, takiego systemu,wywołało niepokój u znacznego grona klientów. Boimy się bowiem, że zostaniemy okradzeni i w pewny sposób nie umiemy zaufać antenie połączonej z chipem. Jednak eksperci w celu rozwiania naszych wątpliwości, wyjaśniają, iż pieniądze można podjąć tylko w zarejestrowanym terminalu. A w celu zapłaty, zbliżamy kartę na odległość 5 cm, nie ma możliwości ściągnięcia większej ilości gotówki, ponieważ po wykonaniu naszej transakcji czytnik przechodzi w stan czuwania. Karty te też są bezpieczne, ze względu na to, że kwoty jakie można pobrać nie przekraczają 50 zł, więc nie wiele są warte dla potencjalnego złodzieja.

Gdzie znajdziemy taką kartę w Polsce?

Karty zbliżeniowe w Polsce aktualnie można znaleźć w czterech bankach ING Banku Śląskim, BZ WBK, mBanku i Alior Banku. Ile to kosztuje?

Bank Zachodni WBK
MasterCard PayPass Silver, MasterCard<30
W zależności od rodzaju karty 25 lub 58 PLN rocznie.

mBank

MasterCard Standard, MasterCard Gold

W zależności od rodzaju karty od 3,50 do 15 PLN miesięcznie.

Alior Bank
MasterCard Karta Kredytowa Lotnicza Silver / Gold
5 PLN miesięcznie.

Gdzie zapłacimy tą kartą?

Na chwilę obecną dostępnych jest ponad 3 tys. punktów gdzie nią zapłacimy, ale ich liczba z pewnością wzrośnie wraz z zainteresowaniem klientów.

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Karty zbliżeniowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!