reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Kangurowanie - co to takiego?

(2011-02-16)

kangurowanieO tym, jak ważny jest fizyczny kontakt dziecka z matką i ojcem wiadomo nie od dziś. Jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka, a jego brak może doprowadzić do poważnych konsekwencji (np. zaburzeń emocjonalnych), które objawią się w późniejszym okresie rozwoju. Obecnie, coraz popularniejszy staje się specyficzny rodzaj takiego fizycznego kontaktu-kangurowanie.

Nazwa wzięła się z obserwacji życia kangurów. Zwierzęta te rodzą się, mając ok. 3 cm. długości i pierwsze 10 miesięcy życia spędzają w torbie lęgowej swych matek. Kangurzątka mają więc nieprzerwany kontakt z ciałem matki.

A więc, kangurowanie polega na kontakcie skóry dziecka ze skórą rodziców. Dzięki temu, noworodek czuje zapach, ciepło ciała, bicie serca rodziców. Najnowsze badania dowodzą, że kangurowanie jest niezastąpione dla zdrowia dziecka. W niektórych przypadkach pozwala uniknąć inkubatora i leczenia farmakologicznego. Dzięki kangurowaniu stabilizuje się akcja serca, temperatura, oddech czy ciśnienie krwi dziecka, a jego waga wzrasta prawidłowo. Z omawianej metody wynika także wiele korzyści emocjonalnych, zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Dziecko jest spokojne i czuje się bezpiecznie, dobrze śpi i mniej płacze. Kobiety z kolei szybciej wychodzą z ewentualnej depresji poporodowej, szybciej odnajdują się w nowej sytuacji, nie mają też problemów z laktacją. Kangurowanie stosowane jest obecnie przede wszystkim wobec wcześniaków, które w szczególności narażone są na większy stres związany z wieloma medycznymi procedurami. Niewątpliwie jednak noszenie czy kładzenie dziecka na klatce piersiowej powinno być stosowane wobec wszystkich noworodków, gdyż z metody wynikają same korzyści.

Kangurowanie znane jest już od dawna, a wymyślono je właściwie przez przypadek. W 1978 roku, w jednym z kolumbijskich szpitali brakowało sprzętu medycznego oraz personelu. Jeden z lekarzy polecił więc, by matki wcześniaków trzymały je na rękach i przytulały przez całą dobę. Gdy kobiety musiały odpocząć, miał zastępować je ojciec dziecka lub ktoś z rodziny. Z obserwacji owego lekarza wynikało, że wcześniaki są w stanie same przeżyć najgroźniejszy okres, unikając dodatkowo chorób.

Do tej pory przeprowadzono wiele badań mających na celu ustalenie wpływu kangurzej opieki na noworodki. Wszystkie potwierdzają skuteczność kangurowania.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
dzieci, miłość, pielęgnacja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kangurowanie - co to takiego?
2011-02-22 | 07:44:41

hmmmmmmm zjawisko bardzo powszechne w zasadzie od zawsze. A nazwa kangurowanie to wymyślają dzisiejsi naukowcy - nudzi im się czy co? Więcej