reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Jak zbudować grilla

(2010-08-17)

Grillowanie to w ostatnich latach narodowy sport Polaków. Smaczne potrawy można przygotować nawet na najprostszym przenośnym grillu, ale kto nie marzył o prawdziwym, murowanym grillu w ogrodzie. Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami ogrodu lub większego tarasu, dlaczego nie by zbudować tam samodzielnie grilla?

 

Jak zbudować grillaGrilla we własnym ogrodzie możemy postawić już nawet za kilkaset złotych. Z powodzeniem możemy zrobić to sami, lub z pomocą sąsiada lub kogoś z rodziny.

 

Do budowy naszego ogrodowego grilla możemy użyć cegły klinkierowej lub elewacyjnej. W naszym przedsięwzięciu istotna będzie również zaprawa murarska do klinkieru a także stalowe ruszty. Wszystko to bez problemu dostaniemy w markecie budowlanym.

 

Najważniejszy na początku będzie projekt. Musimy dostosować go do rozmiarów naszej działki i dobrze zaplanować budowę. Zajmie nam ona bowiem z pewnością kilka dni. Pamiętajmy o każdorazowym zabezpieczaniu grilla folią, gdyż podczas murowania i spoinowania jego ścian nie możemy pozwolić by doszło do ich zamoczenia.

 

Samą budowę rozpoczynamy od postawienia płyty fundamentowej, na której będzie stal nasz grill. Najpierw obrysujmy jej zarys (np. przy pomocy palików i sznurka), a następnie wykopmy dołek o głębokości ok. 30 cm. Utwardzamy go żwirkiem i wylewamy równą warstwę betonu. Aby beton był wytrzymały, zostawiamy płytę na kilka dni.

 

Kiedy już płyta odleżała swoje możemy przystąpić do właściwej budowy. Najpierw jednak dokładnie oczyśćmy płytę. Przed rozpoczęciem murowania ustawmy z cegieł zarys grilla, aby wyznaczyć kąty proste w narożnikach. Do budowy ścian wykorzystajmy zaprawę do klinkieru (można kupić gotową). Pamiętajmy o ułożeniu przegród (usuwamy je po ułożeniu każdej warstwy) między cegłami, aby uzyskać równe fugi.

 

Gdy mamy już postawione ściany, możemy przystąpić do budowy płyty paleniska. Najpierw ustawiamy tymczasową podporę, na której ułożymy cegły prostopadle do ścian, po czym możemy zamontować płytę. Podpory usuńmy dopiero gdy zwiąże się zaprawa.

 

W cegłach ułożonych z przodu wiercimy otwory, do wzmocnienia konstrukcji używamy krótkich prętów. Następnie między kolejnymi warstwami cegieł zamontujmy ceowniki, służące za prowadnice rusztu. Na płycie fundamentowej możemy ułożyć bruk klinkierowy na podsypce piaskowo-cementowej.

 

Teraz możemy już zamontować w prowadnicach z ceowników ruszt, a w miejscu na palenisko – wyciętą blachę. Aby osadzić płytę z piaskowca, użyjmy specjalnego kleju do kamienia. Pamiętajmy o jej wypoziomowaniu i zaimpregnowaniu. Nasz grill jest gotowy! Z grillowaniem poczekajmy kilka dni, aż zwiąże się zaprawa.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, kuchnia, ogród, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak zbudować grilla
2010-08-17 | 15:33:41

To dobry pomysl, ale chyba tylko dla kogoś kto ma na to czas  no i bardzo często grilluje, a jeszcze ma przed kim się takim grillem popisać. Jak ktoś raz na ruski rok chce kiełbaski na działce pogrillować, to zwykły grill ze sklepu wystarczy. Więcej

2010-08-17 | 14:42:00

Bardzo dobry pomysł. Mam takiego grilla, więcej się mieści, lepiej trzyma ciepło i łatwo regulować temperaturę jedzenia. Zwłaszcza mięsa pieczone na takim grillu wypadają świetnie:) Więcej