reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Jak trenować umysł?

(2011-04-26)

mózgWiele się mówi o tym, by dbać o dobrą formę i kondycję. Zalecenia te dotyczą zarówno młodych, jak i starszych ludzi, bowiem ciało człowieka, by być zdrowym, potrzebuje ruchu i aktywności bez względu na wiek. Nie można jednak zapominać, że nie tylko ciało wymaga odpowiedniego traktowania.
Ważne też, by dostarczać odpowiednich bodźców umysłowi. O ile młodzi ludzie codzienną gimnastykę umysłu odbywają w szkołach czy na uczelniach, o tyle osoby starsze same muszą zadbać o umysłowe rozrywki. Oto kilka sposobów na utrzymanie świeżości i bystrości umysłu.

Sudoku to jedna z najnowszych, bo rozpowszechnionych na dużą skalę dopiero kilka lat temu, łamigłówek rodem z Japonii. Nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności matematycznych, a jedynie logicznego myślenia, skupienia oraz cierpliwości. W sudoku należy tak wypełnić diagram, by w każdej kolumnie i wierszu oraz w każdym małym kwadracie znalazły się cyfry od 1 do 9. Nawet mistrzom w tej dziedzinie nigdy nie zabraknie plansz do uzupełniania, bowiem diagramów sudoku, które można rozwiązać, jest ponad 6,5 tryliarda!

Scrabble natomiast, to w przeciwieństwie do sudoku nie łamigłówka, ale gra słowna popularna na całym świecie. Polega na układaniu na planszy słów z wylosowanych wcześniej płytek z literami.  Za każdy wyraz uczestnik gry otrzymuje punkty (w zależności od wartości przypisanych literom i od pól specjalnych na planszy), a ten, kto zdobędzie ich najwięcej, zwycięża. Gra angażuje więc cały słownik umysłowy człowieka, wymaga szybkiego spostrzegania, kojarzenia i umiejętności łączenia liter w wyrazy, a także przewidywania i ograniczania możliwości działania przeciwnika.

Inną rozrywką, nie tylko dla dzieci wbrew pozorom, są puzzle. Pojawiły się już specjalne puzzle dla seniorów, które składają się z dużych elementów, jednak osoby cieszące się dobrym wzrokiem mogą z powodzeniem układać zwykłe puzzle, dostępne w większości supermarketów. Można je układać samemu bądź w towarzystwie, to doskonały zjadacz czasu angażujący umysł oraz dłonie. Wymaga spostrzegawczości i asocjacji i jest dobrą ćwiczenia pamięci.

scrabbleDo tych przykładowych rozrywek umysłowych należy jeszcze dodać wszelkie gry logiczne, których w sieci znajdziemy mnóstwo, i nieśmiertelne krzyżówki. Tak naprawdę wszystkie tego typu rozrywki znajdziemy w internecie, więc wystarczy komputer i łącze, by rozwiązywać sudoku czy grać w scrabble. Osoby, które chcą w profesjonalny sposób ćwiczyć swoją pamięcią, mogą zainteresować się tzw. mnemotechnikami i zapisać się na trening pamięci. Dzięki sprawdzonym metodom, które zostaną tam przybliżone, można posiąść umiejętność koncentracji, łatwego zapamiętywania i przypominania oraz precyzyjnego i sprawnego myślenia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, choroby, medycyna, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak trenować umysł?
2011-08-16 | 10:58:39

Jak trenować? Do bólo drodzy seniorzy, DO BÓLU! :] Więcej

2011-08-12 | 10:13:10

Ja często gram w scrable i brydża. W tych grach trzeba używać bardzo mocno odpowiednich części swojego mózgu. Ponadto czytam stosy książek, mimo problemów ze wzrokiem staram się jedną solidną powieść w tygodniu przeczytać! To wszystko czyni cuda, uwierzcie mi... Więcej