reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Jak skutecznie walczyć z upałem

(2010-07-20)

Mamy teraz kilka dni wytchnienia, jednak synoptycy zapowiadają, że to jeszcze nie koniec upalnego lata. Tropikalne temperatury powrócą jeszcze w tym tygodniu. Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić.

 

Jak skutecznie walczyć z upałemUpały zawsze najbardziej dają się we znaki osobom starszym. Przedstawiamy kilka sposobów na uniknięcie przegrzania w najbliższych dniach, gdy temperatura sięgnie nawet 37 stopni w cieniu.

 

1. Najważniejsza jest wentylacja

Żyjemy w klimacie, który nie wymaga od każdego posiadania w domu klimatyzacji. Całe szczęście. Kiedy przychodzą więc upały, pamiętajmy o częstym wietrzeniu mieszkania. Warto też zaopatrzyć się w wentylatory, o które jednak ostatnio trudno w sklepach.

 

2. Ubiór dopasowany do temperatury

To podstawa, kiedy chcemy uniknąć przegrzania. Wybierajmy ubrania z naturalnych tkanin, np. bawełny, które lepiej chronią przed upałem niż syntetyki. Decydujmy się raczej na jasne barwy, które lepiej odbijają światło i ciepło od ciemnych kolorów. Zdecydowanie zrezygnujmy z warstw i w pełni zabudowanych butów. Pamiętajmy oczywiście o kapeluszu, chroniącym głowę.

 

3. Śpij osobno, zrezygnuj z cieplej kołdry

W upalne noce będzie chłodniej, kiedy nie będziemy się przytulać z naszym partnerem a domowego pupila wygonimy na własne posłanie. We wspólnym łóżku najlepiej zaopatrzyć się w dwa osobne przykrycia, zamiast ciepłej kołdry wybierzmy coś lżejszego.

 

4. Nie wychodź jeśli nie musisz

W godzinach upałowego szczytu (między 11.00 a 15.00) najlepiej nie wychodźmy z domu, jeśli nie mamy takiej konieczności.

 

5. Zimny prysznic

Zamiast ciepłej kąpieli wybierzmy zimny prysznic, nawet kilka razy dziennie. Pamiętajmy jednak by nie robić tego od razu po przyjściu do domu. Terapia szokowa w postaci zimnej wody wylanej na rozgrzane ciało może spowodować dreszcze i mdłości.

 

6. Unikajmy  wysiłku

Jeśli regularnie uprawiamy jakiś sport, w gorące dni róbmy to kiedy nie jest już tak gorąco (np. z samego rana). Idealną aktywnością fizyczną w taką pogodę będzie pływanie.

 

7. Szukajmy cienia

Kiedy tylko to możliwe trzymaj się z daleka od pełnego słońca. Nie zapominajmy tez o dobrych okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem (przynajmniej SPF 15, a najlepiej 30 lub 50).

 

8. Pij dużo płynów

Nawet kiedy nie jesteśmy spragnieni powinniśmy uzupełniać płyny. Najlepiej gdy będzie to woda (przynajmniej 1,5 litra). Unikajmy kawy, alkoholu i słodzonych napojów.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, estetyka, pielęgnacja, sport, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak skutecznie walczyć z upałem

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!