reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Jak podreperować domowy budżet?

(2010-11-29)

Domowy budżetBrakuje Ci paru groszy, by móc pozwolić sobie na drobne zachcianki? Chcesz zarobić na wymarzone wakacje? A może po prostu stwierdzasz, że niepotrzebnie wydajesz dużo pieniędzy i zastanawiasz się, jak zatrzymać je w portfelu? Niezależnie od tego, co motywuje Cię do oszczędności, jest kilka metod, które pomogą Ci podreperować budżet.

Pierwszym krokiem do oszczędności jest ograniczenie zakupów. Jeśli zdarza Ci się wyrzucać zepsutą  żywność do kosza, to dobry sposób dla Ciebie. Postaraj się kupować tyle jedzenia, ile naprawdę potrzebujesz, a jeżeli lubisz robić zapasy, wybieraj produkty z długim terminem ważności. Świeżych owoców, warzyw i wędlin nie przechowasz w lodówce zbyt długo.

 

Po drugie, kupuj taniej. Nie zawsze markowy produkt znaczy lepszy. Wiele dyskontów spożywczych oferuje wyroby wyprodukowane przez wiodące firmy-jakość ta sama, a cena niższa. Aby poznać producenta wystarczy zerknąć na etykietkę danego towaru.

 

Innym sposobem, bardzo na czasie, jest oszczędzanie energii. Gaś światło, gdy wychodzisz z danego pomieszczenia, używaj żarówek energooszczędnych, wyłączaj telewizor, kiedy go nie oglądasz, nie ogrzewaj mieszkania, jeśli masz w planie potem je wywietrzyć.

 

Powyższe sposoby sprawią, że wydatki, których nie unikniesz, ograniczysz do koniecznego minimum. Sposobem na bardziej widoczny zysk jest praca dorywcza. Jeżeli masz dużo wolnego czasu, możesz zastanowić się, jakie zajęcie byłoby dla  Ciebie odpowiednie. Może lubisz dzieci-zostań opiekunką, masz zdolności manualne-zajmij się rękodziełem, jesteś wzorową panią domu-zaoferuj się jako gosposia. Pracy możesz szukać w swoim sąsiedztwie i najbliższej okolicy, w gazetach i Internecie.

 

Jeśli jesteś zmotoryzowany i na co dzień poruszasz się samochodem, spróbuj ograniczyć jego eksploatację. Ceny paliw są niemiłosiernie wysokie, więc jeśli auto zastąpisz komunikacją miejską czy rowerem, z pewnością wyjdzie to na dobre nie tylko zawartości Twojego portfela, ale i zdrowiu.

Do skarbonki bez dna wpadają też pieniądze wydawane na papierosy, słodycze, alkohol. Koszty tych „przyjemności” są naprawdę duże i mowa tu nie tylko o pieniądzach.

 

Dodatkowe pieniądze możesz zdobyć z wynajmu. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, w którym jednak nie urzędujesz, mieszkasz w wielopokojowym, za dużym na Twoje potrzeby domu albo masz garaż, a nie posiadasz samochodu śmiało możesz poszukać chętnego do wynajmu. Czy to będzie młode małżeństwo, trzy studentki, samotna matka-to zależy od Ciebie.

 

Aby nie fundować sobie niepotrzebnych wydatków, zadbaj o zdrowie. Weź sobie do serca popularny zwrot-lepiej zapobiegać niż leczyć-bo finansowe skutki choroby mogą drastycznie ukrócić Twój miesięczny budżet. Dlatego jedz zdrowo, zażywaj świeżego powietrza i dbaj o kondycję. To pozwoli uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych.

 

Aby nie wydawać pieniędzy na coś,  z  czego i tak nie skorzystasz, ogranicz drogie rozrywki. Nie wykupuj na przykład telewizyjnych pakietów premium tylko dlatego, że są w promocji. Tym bardziej, że będziesz za nie płacił co najmniej  rok! Postaraj się też jeść w domu. Wypad do ekskluzywnej restauracji? Czemu nie, ale raz na jakiś czas.

 

I na koniec jeszcze jeden sposób. Pieniądze, które normalnie wydałbyś na papierosy, słodycze, telewizję czy paliwo wrzucaj do skarbonki! Po kilku miesiącach zbierze się w niej spora sumka, którą będziesz mógł dowolnie zagospodarować.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak podreperować domowy budżet?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!