reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Jak nauczyć dzieci szacunku do starszych?

(2015-07-31)

Szacunek od najmłodszych lat dziadkowie.jpg

Co bardzo ważne, dziecka nie należy tresować, a tym bardziej wzbudzać w nim poczucia lęku. Najważniejsze jest przede wszystkim mądre i właściwe podejście. Należy przede wszystkim pamiętać, aby od najmłodszych lat otaczać dziecko należytym szacunkiem i traktować go jako pełnoprawną osobę. Zaakceptowanie jego indywidualności to pierwszy krok we właściwą stronę. Nawet jeśli maluch do końca nie rozumie czym jest tak naprawdę szacunek i jak powinno się go okazywać to poczuje jak ważne jest takie zachowanie dla niego samego spowoduje, że w końcu i on zacznie traktować w ten sposób innych. Dziecko od początku powinno dorastać w poczuciu zrozumienia i pewności, że jego zdanie jest brane pod uwagę. Dlatego nie wolno traktować go przedmiotowo, a tym bardziej bagatelizować jego uczuć, pragnień czy emocji.

Należy słuchać tego, co ma do powiedzenia, a w szczególności zaakceptować fakt, że dziecko z natury jest żywiołowe oraz spontaniczne, co niejednokrotnie może prowadzić do niezręcznych sytuacji. Bardzo ważne jest również, aby dziecko miało poczucie, że w chwili potrzeby zostanie przez rodziców wysłuchane i to nawet w momencie, kiedy nie może liczyć na zrozumienie. Dzięki takim zachowaniom uczymy dziecka również szacunku do jego własnej osoby.

Ważna jest również empatia, która często jej nieocenionym środkiem w kształtowaniu szacunku. W chwilach, gdy dziecko ucieknie się do niewłaściwego zachowania warto spojrzeć na daną sprawę z jego perspektywy. Warto wtedy spróbować przypomnieć sobie siebie, w wieku malucha i zadać sobie pytanie jakiej reakcji się wówczas oczekiwało.

 

dziadkowie2.jpgPokaż mi Mamo

Dzieci chętnie naśladują swoich rodziców i osoby starsze, dlatego te powinny być dla nich przykładem, od których czerpać będą pożądane wzorce zachowań. Jeżeli dzieci zauważą, że osoby dorosłe same nie szanują osób starszych, trudno będzie im zrozumieć i zaakceptować dlaczego one mają postępować inaczej. Dziecko powinno dostrzegać, że opiekunowie wyrażają się o seniorach z szacunkiem, chętnie służą im pomocą i są otwarci na ich potrzeby. Tylko wtedy osoby dorosłe mogą oczekiwać od swoich pociech, że w przyszłości będą wykazywały taką samą postawę.

 

 

Siła reakcji...

Jedną z ważniejszych rzeczy w odpowiednim wychowaniu dziecka jest okazywanie mu aprobaty za okazywanie szacunku. W takiej chwili warto dziecko pochwalić, co na pewno zaowocuje w przyszłości. Jednocześnie należy pamiętać o odpowiednim zwracaniu uwagi na jego niewłaściwe zachowanie. Oczywiście sama reakcja nie wystarczy. Dziecku powinno się również wytłumaczyć, co zrobiło źle i nakierować je na pożądane zachowanie.

Warto również tłumaczyć dziecku, że właściwe zachowanie oraz dobre maniery w przeciwieństwie do aroganckiego postępowania są skuteczną metodą w osiąganiu własnych celów

 

Najważniejsza konsekwencja

W odpowiednim wychowaniu dzieci szczególne znaczenie ma konsekwencja. Tylko w takim wypadku zrozumie czego się od niego oczekuje. Ustępowanie w jednym wypadku, a twarde egzekwowanie w innym, na pewno nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Opiekunowie nie mogą zapominać, że sposób w jaki nauczą swoje pociechy okazywania szacunku wobec osób starszych w przyszłości bezpośrednio wpłynie na ich zachowanie wobec nich samych.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
miłość

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak nauczyć dzieci szacunku do starszych?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!