reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Jak napisać testament?

(2011-02-02)

jak pisać testamentTestament można nazwać ostatnia wolą. Dotyczy naszego majątku, a dokładniej tego, jak chcemy, by nim rozporządzono po naszej śmierci. Testament można spisać własnoręcznie, w formie aktu notarialnego bądź przekazać ustnie w obecności świadków. Najprostszym jest oczywiście ten pisany osobiście, dlatego jemu poświęcimy kilka słów.

Do najważniejszych elementów, które są konieczne, by był on ważny, należą data i podpis. Muszą one być napisane odręcznie, jak cały zresztą dokument. Własnoręcznemu pismu nie będzie można zarzucić fałszerstwa, w przeciwieństwie do dokumentu spisanego np. na komputerze.

Testament musi być też napisany dobrowolnie, absolutnie nie pod presją, gdyż będzie nieważny. Warunkiem prawomocności jest też poczytalność jego autora. Swoim majątkiem można rozporządzić dowolnie, jednak spadkobiercom nie można stawiać warunków i narzucać swojej woli, np. ty dostaniesz to, ale pod warunkiem, że zrobisz tamto.

Omawiana forma testamentu jest nie tylko najprostsza, ale też najwygodniejsza. W swoim testamencie można bowiem dokonywać poprawek, aktualizować go, a nawet odwołać i zniszczyć. Nie wymaga to żadnych poświadczeń notarialnych, jak wypadku innych typów testamentów. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko swój czas, ale i pieniądze. Należy pamiętać, że wszelkie ewentualne zmiany, jakie wprowadzamy do dokumentu, trzeba opatrzyć odpowiednią datą. I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. O sporządzeniu takiego testamentu koniecznie trzeba kogoś poinformować, najlepiej zaufaną, bliską osobę. Tak samo o odwołaniu czy zniszczeniu.

Sporządzenie testamentu nie jest więc niczym trudnym. Warto zawczasu pomyśleć o jego napisaniu, pomoże to zaoszczędzić rodzinie ewentualnych nieporozumień i konfliktów, gdy nas już zabraknie. Będziemy mieli także pewność, że dorobek naszego życia nie wpadnie w niepowołane ręce i nie zostanie zaprzepaszczony.

Na koniec przypomnijmy więc podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać, by nasz testament był prawomocny.

Testament musi być:

  • napisany własnoręcznie;
  • opatrzony datą, miejscem oraz podpisem;
  • napisany dobrowolnie;
  • autorstwa osoby poczytalnej.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak napisać testament?
2013-12-11 | 13:38:59

ja poszłam do notariusza, testament już mam spisany, problem z głowy, nie ma co czekać z takimi sprawami Więcej