reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Jak kupować świeże produkty spożywcze?

(2015-03-23)

Ryby, mięso, nabiał, warzywa i owoce – jak kupować najpopularniejsze produkty spożywcze, by mieć pewność, że są świeże?

Jeśli produkty są oryginalnie zapakowane możemy sprawdzić ich datę przydatności do spożycia i skład, co jednak gdy kupujemy produkty niepakowane? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

 

Ryby

W supermarkecie, na bazarze, w sklepie rybnym – wybór ryb jest duży, pozostaje tylko pytanie, czy ryby oferowane nam przez sklepy zawsze są świeże? Aby to sprawdzić, wystarczy tylko pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, w powiedzeni „ryba psuje się od głowy” jest sporo prawdy. Najlepiej upływający czas widać po oczach stworzenia – mętne, plamiste sugerują, że mięso zbyt długo leży na ladzie. Oczy powinny być przejrzyste z wyraźną, czarną źrenicą. Ości powinny za to być symetryczne, jak u ryby świeżo wyjętej z wody. Jeśli ości odstają, są zagięte lub „wciśnięte” w mięso, oznacza to że ryba jest nie świeża. Świeżość ryby możemy ocenić też po wnętrzu skrzeli – powinny być świeże, błyszczące i czerwone, a nie bordowe, brunatne czy matowe. Płetwy ryby powinny być błyszczące i przylegać do siebie – wystrzępione są oznaką nieświeżości.

 

miesonew.jpgMięso i wędliny

Nieświeże mięso staje się lepkie, mniej błyszczące i sprężyste. Następnie zmienia się kolor. W niektórych przypadkach mięso zaczyna „tęczować” na zielono – to znak, że powinniśmy je natychmiast wyrzucić. Nieświeży kurczak z różowego zaczyna zmieniać się w pomarańczowy, wątroba wysycha i czernieje a wołowina z czerwonej robi się bordowa. Jeśli mamy możliwość powąchania mięsa przed zakupem, zwróćmy uwagę na wypływającą z niego woń. Świeże mięso ma ledwo wyczuwalny zapach. Odór krwi, zgnilizny, stęchlizny czy produktów, które miały styczność z mięsem np. w chłodni powinien być dyskwalifikujący.

Również kupując wędliny powinniśmy kierować się przede wszystkim ich wyglądem, zapachem, przekrojem i konsystencją. Zbyt różowa szynka tylko pozornie jest zdrowa i bogata w składniki odżywcze, w rzeczywistości taki kolor świadczy o dodanych azotynach. Powinniśmy szukać wędlin szarawych lub białych, niebłyszczących ponieważ to dowód na dodanie wypełniaczy. Zapach powinien być neutralny, kwaśna woń wędlin oznacza że mogą być zakażone bakteriami.

 

Nabiałserż.jpg

Większość nabiału kupujemy dziś w zamkniętych opakowaniach, co uniemożliwia ocenę świeżości przed zakupem. Jednak już ser biały czy żółty na wagę możemy łatwo ocenić. Jeśli są stare, wysychają a sery białe kruszą się, tracą sprężystość a w końcu pokrywają się zielonym nalotem. Nawet, jeśli wyschnięta jest tylko część sera, nie sięgajmy po taki produkt – pleśń może występować pod powierzchnią i być obecna już w całym kawałku. A jak sprawdzić świeżość jaj? Możemy nimi potrząsnąć – nieświeże jajo zacznie wtedy „chlupotać”. Możemy też sprawdzić świeżość po zakupie – wewnątrz jaja powinno się znajdować okrągłe żółtko i otaczające je białko. Jeśli żółtko dziwnie pachnie, jest mętne i miesza się z białkiem, oznacza to że jajo jest nieświeże.

 

Warzywa i owoce

Nawet lekko wyschnięta marchewka zawiera o kilkadziesiąt procent mniej witamin, niż ta zupełnie świeża. Dlatego kupując warzywa i owoce, wybierajmy tylko te bez nacięć, dziurek, uszkodzonej skórki. Powinny być sprężyste i przypominać bardziej łodygę świeżego kwiatu czy gałąź drzewa, niż sflaczały balon. Kupując owoce w łubiankach czy plastikowych pojemnikach sprawdźmy dokładnie, czy na żadnym z nich nie ma pleśni. Jeśli po odkryciu spleśniałego owocu na dole łubianki będziemy chcieli je zwrócić, może być trudno, a wszystkie jagody czy truskawki będą nadawały się do wyrzucenia.

 

Pamiętajmy, że nawet jeśli wyjątkowo dokładnie sprawdziliśmy kupowane produkty a mimo wszystko po powrocie do domu okazało się, że zakupy są nieświeże mamy prawo do reklamacji. Powinniśmy natychmiast wrócić do sklepu i dokumetując zakup za pomocą paragonu lub faktury żądać wymiany towaru na świeży lub zwrotu pieniędzy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
kuchnia, zakupy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak kupować świeże produkty spożywcze?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!