reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Jak bezpiecznie używać karty kredytowej do zakupów przez internet?

(2010-06-08)

W dzisiejszych czasach każdy kto tylko chce może dokonywać zakupów przez internet. Najszybszym i najpewniejszym sposobem zapłaty za kupowane produkty jest karta płatnicza. Tylko czy wiemy jak bezpiecznie i bez problemów z niej korzystać?

Do zapłaty przez internet nie nadają się wszystkie karty. Zapłacić za wybrany towar możemy tylko za pomocą tzn. kart wypukłych, które w odróżnieniu od tych normalnych mają wypukły numer. W przypadku wątpliwości co do posiadania danej karty należy udać się do banku i zapytać jaki rodzaj karty posiadamy.

Poziom bezpieczeństwa w naszym kraju, jeżeli chodzi o płatność kartami.

Niestety wciąż nie jest wystarczający. Aby dokonać zakupy konieczne jest tylko podanie numeru naszej karty, oraz nie zawsze, specjalnego kodu zapisanego na tyle karty CVV2.

Dlatego większość z nas w obawie przed kradzieżami nie wykonuje transakcji za pomocą kart.

Wprowadzenie bezpiecznego systemu autoryzacji kart płatniczych w internecie, który proponowany jest przez centra rozliczeniowe eCard i PolCard, chroni nasze zakupy. System ten zapewnia pełne bezpieczeństwo numeru karty oraz innych danych o niej w procesie płatności w internecie. Sklep, w którym dokonujemy zakupu nie otrzymuje bowiem tych danych, a ich przetworzenie następuje na serwerze centrum rozliczeniowego. System ten jest jednak bezradny w sytuacji, gdy numer karty zostanie podejrzany przez przestępców poza internetem, czyli podczas jej normalnego użytkowania.

Karty wirtualne = bezpieczne zakupy

Przed przypadkowym skopiowaniem danych naszej karty może uchronić nas tylko szczególna ostrożność i uwaga. Jeśli jednak zdarza nam się płacić w internecie, to prawie za każdym razem zastanawiamy się, czy aby sami nie przekazujemy numeru naszej karty oszustom? Aby uchronić się nad takimi sytuacjami stworzone zostały - karty wirtualne.

Karty wirtualne mogą być wykorzystywane tylko do zwyczajnych płatności internetowych, gdyż nie posiadają paska magnetycznego ani mikroprocesora.

Poza tym dwoma szczegółami karty wirtualne funkcjonują tak samo, jak zwyczajne karty debetowe. Wyrabiając kartę wirtualną, bank otwiera nam specjalny rachunek, na który będziemy przelewać pieniądze wykorzystywane do płatności za towary i usługi w internecie. Cała istota takiej karty polega na tym, że korzystając z internetu przelewamy na rachunek karty dokładną, odliczoną sumę potrzebną do płatności. Robimy to na chwilę przed dokonaniem samej płatności. Powoduje to, że przez cały czas na rachunku karty saldo wynosi 0 zł. Nawet, jeśli ktoś pozna dane naszej karty, to w żaden sposób nie będzie mógł ich wykorzystać dla dokonania płatności. Karty wirtualne najwcześniej pojawiły się w ofercie banków internetowych, lecz od niedawna są dostępne także w niektórych bankach tradycyjnych. Karty takie oferują m. in. mBank, Multibank i Invest Bank.

Będzie bezpieczniej

Już wkrótce wszystkie płatności kartami w internecie staną się bezpieczniejsze. Visa i Mastercard wdrażają bowiem technologie, której celem jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa wszystkim transakcjom wykonywanym kartami bez ich fizycznego przedstawienia.

Do dokonania płatności nie wystarczy tylko sam numer karty, konieczne będzie także posiadanie specjalnego hasła służącego do potwierdzenia transakcji. Hasło to będzie ustalane przez klienta w banku, przy odbiorze karty płatniczej. Dzięki temu przestępcy stracą możliwość łatwego przejęcia wszystkich danych niezbędnych do przeprowadzenia transakcji w internecie.

Reklamacja

Niestety, nawet jeżeli pilnujemy naszą kartą, rygorystycznie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, może się zdarzyć, że zostaniemy oszukani. Przestępcy w tym wypadku korzystają z numeru naszej karty, dlatego tak ważne jest aby regularnie czytać wyciągi z banków. W chwili wykrycia nieprawidłowości należy zgłosić się do banku i zastrzec kartę.

W takim przypadku możemy transakcję zareklamować i uzyskać zwrot pieniędzy. W tym celu należy udać się po banku, który wydał naszą kartę i wypełnić odpowiedni formularz. W większości przypadków oszustw internetowych posiadacze kart bardzo szybko otrzymują zwrot pieniędzy.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Jak bezpiecznie używać karty kredytowej do zakupów przez internet?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!