reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Inwestycja w przyszłość wnuka - lokata czy konto oszczędnościowe?

(2010-12-17)

Konta oszczędnościowePrezent dla ukochanego wnuka to nie lada wyzwanie. Co rok przed urodzinami, świętami czy innymi okazjami dziadkowie zastanawiają się jak uszczęśliwić wnuka. Rozwiązanie jest proste - dać mu prezent, który zaprocentuje!

Obecnie praktycznie każdy bank ma w ofercie konta oszczędnościowe i lokaty. Te proste produkty depozytowe pozwalają na lokowanie kapitału przez dowolny okres czasu. I tak zamiast koperty z pieniędzmi warto podarować nowonarodzonej wnuczce lokatę lub konto oszczędnościowe. Co wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie mamy założenia, bowiem oba produkty są dobre, ale mają też swoje wady. Lokata ma stosunkowo wysokie oprocentowanie dzienne lub miesięczne, ok. 6, 5-8% w skali roku. Daje ona możliwość wypracowania większych zysków. Można ją założyć na czas określony lub nieokreślony, wpłacić jedną większą kwotę i pozwolić się jej pomnażać lub wpłacać comiesięcznie określoną kwotę (średnio min. 500 zł). Konto zwykle prowadzone jest za darmo a raz w miesiącu można dokonać 1 bezpłatnego przelewu (kolejne są odpłatne i to wysoko). Wadą może być podatek Belki, ale i to niektóre banki potrafią ominąć dzięki różnym niuansom prawnym. Warto jednak pamiętać, iż wybierając lokatę na długie lata nie można jej zerwać przed czasem - kary są bardzo wysokie.

Konta oszczędnościowe mają niższe oprocentowanie (5-8%), ale kapitalizacja odsetek również jest dzienna lub miesięczna. Zaletą jest elastyczność tego konta - zapewniony jest stały dostęp do pieniędzy, a przy wypłacaniu nie tracimy odsetek. Wpłacać również można w dowolnym momencie dogodne kwoty. Wadą są duże opłaty za prowadzenie rachunku, obniża to, więc poziom odsetek.

Lokaty i konta oszczędnościowe może założyć każdy, a w odpowiedniej rubryce podaje się osobę uposażoną. Należy jednak uważnie czytać umowę, bowiem wszystkie są uzbrojone w liczne "haczyki".

Podsumowując - dobór prezentu jest uzależniony od obdarowywanego i ofiarodawcy. Jeżeli prezent jest dla młodej osoby warto zastanowić się nad lokatą, pieniądze gromadzone przez tyle lat na 18 urodziny zdecydowanie będą idealnym wsparciem w dorosłym życiu. Konto oszczędnościowe dobre jest dla nastolatka, który od czasu do czasu będzie mógł skorzystać z posiadanych pieniędzy dzięki karcie płatniczej.

Warto również pamiętać, iż na konta produktów depozytowych każdy w dogodnej chwili może wpłacić dowolną sumę pieniędzy. Czyli np. rodzice i chrzestni też mogą od czasu do czasu przyczynić się do wzrostu kapitału na koncie pociechy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
dzieci, finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Inwestycja w przyszłość wnuka - lokata czy konto oszczędnościowe?

Witaj, a nie myślałaś żeby np. wykupić dla wnuków polisy ubezpieczenia na życie? Dla bardzo młodych ludzi są to produkty bardzo tanie, a oprócz ubezpieczenia na życie dają możliwość oszczędzania np. na godziwą emeryturę dla nich. Oczywiście po osiągnięciu pełnoletniości wnuki mogą zadecydować czy oszczędzać dalej czy np. zabrać już odłożone pieniądze. Pamiętaj, że oprócz tych odłożonych pieniędzy przede wszystkim dajesz im ubezpieczenie od następstw różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Możesz też ubezpieczyć siebie uposażając wnuki, czyli upowazniając towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłacenia im odszkodowania w razie gdy Tobie coś się przytrafi ... Ja jestem właśnie po rozmowach na ten temat, otrzymałem bardzo ciekawe propozycje i lada chwila podejmę ostateczną decyzję co do takiego zabezpieczenia mojego wnuka. Jeżeli chcesz więcej szczegółów - napisz :-) ... Pozdrawiam, Więcej

chcialabym zalożyć wnukom jakieś konta  i co miesiąc wpłacać niedużą kwote ale tak żeby nikt nie wiedział, bo chcę zrobić im za jakiś czas niepodziankę np. na "18" ale jakos nie widzę możliwości, bo banki chcą podpisy rodziców co dla mnie wydaje się śmieszne, bo to są moje pieniądze i to ma być kiedyś prezent to po co wszyscy maja wiedzieć! pozdrawiam!!! Więcej