reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Informtycy pomagają w walce z rakiem

(2015-07-15)

rak.jpgInżynierowie wymyślili algorytm pozwalający na identyfikację domieszki innej tkanki w próbce nowotworowej - np. mięśnia gładkiego. W ten sposób wsparli lekarzy z Centrum Onkologii w Warszawie w leczeniu nowotworów.  

 

Projekt Bioinformatyczny System Ekspercki w Onkologii powstał dzięki naukowcom z Centrum Onkologii w Warszawie oraz inżynierom, którzy postanowili wspomóc leczenie nowotworów. Jego realizacja dzieliła się na dwie zasadnicze części.

 

Pierwsza dotyczyła tzw. mikromacierzy DNA. Dzięki nim, w sposób komputerowy można zbadać kilka różnych genów, które ulegają ekspresji.

W drugiej części przygotowano system oparty o wiedzę oraz analizę danych, który ma za zadanie ułatwić lekarzowi odpowiedź na pytanie, czy pacjentowi, którego czeka konkretna procedura grożą skutki uboczne.

 

Próbę klasyfikacji przeprowadzono na pacjentkach, które czekały na mastektomię. Postępowanie medyczne określało średnią liczbę dni, które kobiety spędzą w szpitalu, przy czym część z nich pozostała w szpitalu zdecydowanie dłużej – przez powikłania. Wystarczyło kilka parametrów, żeby algorytm wskazał 28% pacjentek, które faktycznie spędziły w szpitalu więcej czasu i były narażone na powikłania.

 

Wartość tego wyjątkowego projektu "Bioinformatyczny System Ekspercki w Onkologii" wyniosła prawie milion złotych, przy czym ok. 550 tys. dofinansowała UE w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Informtycy pomagają w walce z rakiem

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!