reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Edukacja

Im wyżej mieszkasz, tym szybciej się starzejesz

(2010-09-24)

Naukowcy postanowili sprawdzić prawidłowość jednej z teorii względności Einsteina, mówiącej o tym, że im dalej ciało znajduje się od Ziemi, tym czas płynie szybciej. Ma ona działać też w "ludzkiej skali" i sprawiać, że (mimo, iż różnice będą niewielkie) naprawdę szybciej będziemy się starzeć mieszkając na szczycie wieżowca.

 

Im wyżej mieszkasz, tym szybciej się starzejeszDowód, przeprowadzony przez amerykańskich naukowców potwierdził teorię pierwszy raz zaproponowaną przez Alberta Einsteina, mówiącą, że zegary chodzą szybciej im w większej odległości od powierzchni ziemi znajdują się. Teoria była akceptowana przez wiele lat, ale dopiero teraz udało się zmierzyć te różnice po raz pierwszy z wyjątkową dokładnością.

 

Przy pomocy najbardziej precyzyjnych zegarów świata, fizycy z National Institute of Standards and Technology w Kolorado odkryli, że im wyżej w górę pójdziemy, tym szybciej się postarzejemy. Kiedy jeden z zegarów został przeniesiony o zaledwie jedną stopę wyżej (około 30 cm), zaczął chodzić trochę szybciej, chociaż ta różnica była zaledwie maleńkim ułamkiem sekundy.

 

Według wyliczeń, kilka kroków do góry dodaje 90-miliardową część sekundy do czasu życia wynoszącego 79 lat. "Kiedy więc mielibyśmy spędzić życie na ostatnim poziomie słynnego wieżowca Empire State Building, stracimy 104-milionową sekundy z naszego życia" – wyjaśniali naukowcy, których odkrycia opublikowało pismo Science.

 

To oczywiście tak mało, że nie jesteśmy nawet w stanie zauważyć, więc nawet mieszkając na wyższych piętrach wieżowców nie mamy się czym przejmować. Ale zawsze warto wiedzieć.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka, rozrywka, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Im wyżej mieszkasz, tym szybciej się starzejesz

ciekawe ... ciekawe ... Więcej