reklama
Seniorzy są aktywniejsi seksualnie od seniorek (Komentarzy: 35)
Jakie podwyżki emerytur w 2011 roku? (Komentarzy: 25)
Dla seniorów Hiszpania jest tańsza (Komentarzy: 20)
Odwrócona hipoteka, czyli jak dorobić do emerytury? (Komentarzy: 16)
Sanatoria: Przerzeczyn-Zdrój (Komentarzy: 13)
Głodowa emerytura to nie konieczność
(2015-08-27)Z roku na rok rośnie liczba Polaków dostrzegających potrzebę oszczędzania. Niestety, w rzeczywistości nie przekłada się to na regularne gromadzenie majątku na przyszłość. Najczęstszą wymówką pozostaje tłumaczenie, że niewielkie dochody oraz wysokie wydatki uniemożliwiają taką praktykę.
Prognozy i wyliczenia
Na niekorzyść przyszłych emerytów wpływa fakt, że polskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się w Unii Europejskiej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w tym roku liczba emerytów w Polsce sięgnie 5,2 milionów osób. Z kolei osób ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu emerytalnego wyniesie prawie 15 milinów osób. Jak łatwo policzyć, oznacza to, że w chwili obecnej na jednego emeryta przypadają dziś trzy osoby pracujące. Według prognoz w roku 2050 ten stosunek ulegnie zmianie i na jednego emeryta pracować będą już tylko dwie osoby.
W chwili obecnej, osoba która przechodzi na emeryturę może liczyć na pierwsze świadczenie w wysokości średnio około połowy ostatniej pensji. Niestety, w przyszłości ta proporcja ulegnie zmianie i tzw. stopa zastąpienia (kwota, która zastąpi pensję po przejściu na emeryturę) będzie niższa, a wynosić będzie nie więcej niż 30 %.
Jak wyliczyli Eksperci Banku Światowego, obecnie pracujące osoby, aby móc liczyć w przyszłości na podobne świadczenia emerytalne, jak obecni emeryci, powinni oszczędzać 10 % swoich rocznych zarobków.
Co więcej, jak pokazują symulacje programu oszczędnościowego odkładając regularnie około 300 złotych miesięcznie przez około 40 lat odłożyć można około 900 tysięcy złotych.
Oszczędzanie się opłaca
Oszczędzanie na pewno nie jest przyjemne, a tym samym łatwe. Wymaga bowiem umiejętności odmawiania sobie przyjemności dziś, aby łatwiej było w przyszłości. Taka praktyka jest jednak możliwa. Należy pamiętać o samodyscyplinie oraz fakcie, że wypracowaniu odruchu regularnego oszczędzania pomaga określenie wybranego celu. Łatwiej bowiem odkładać pieniądze na konkretną rzecz, taką jak samochód, telewizor czy wakacje niż na samą przyszłość.
Pomocne w oszczędzaniu może okazać się również przezwyciężenie presji społecznej. Należy bowiem pamiętać, że przyjemność czerpać można nie tylko z samego wydawania pieniędzy, ale ich posiadania. Co prawda ciągłe nabywanie nowych przedmiotów może budzić podziw otoczenia oraz podnosić samoocenę kupującego, ale warto tutaj pamiętać, że takie działanie pozbawia nas odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek poważnej choroby czy utraty pracy.
Warto pamiętać, że tak naprawdę może oszczędzać każdy i to niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, a co najważniejsza od wysokości dochodów. Wystarczy tylko chcieć i wypracować w sobie odpowiedni nawyk, a to zaprocentuje w przyszłości.
Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze
Podobne artykuły/wiadomości: |
Podziel się artykułem
Artykuł został opracowany przez: |
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!