reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Technologia

Formalności w urzędzie załatwimy przez internet

(2010-05-25)

Męczy Cię stanie w kolejkach, zwłaszcza tych jakie są w urzędach? Chciałbyś bez wychodzenia z domu, w ciepłych kapciach, na sofie z kubkiem kawy w ręku to wszystko załatwić? Teraz to możliwe, dzięki internetowi.

Pit- 36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT- 39 i PIT-37 można teraz w ławy sposób rozliczyć drogą elektroniczną. Wypełniając poszczególne druki np. PIT-37 system zapyta nas o nasze dane osobowe: imię, nazwisko, datę urodzenia, oraz o PESEL I NIP i co najważniejsze kwotę przychodu jaką podaliśmy w zeznaniu podatkowym za rok poprzedni. Podpis elektroniczny nie jest tu potrzebny, nasze dane w tym momencie zastępują go. Przed przystąpieniem do pracy najlepiej przygotować sobie wszystkie potrzebne dokumenty. Po wypełnieniu wszystkich pól, klikamy przycisk wyślij. Potwierdzeniem, że rozliczyliśmy się z fiskusem jest tzn. Urzędowe Poświadczenie Odbioru, po wysłaniu deklaracji otrzymamy numer referencyjne potrzebny do pobrania UPO. W momencie kiedy popełniło się błąd, a nie mamy elektronicznego podpisu należy udać się osobiście do urzędu.

Każda osoba która chce skorzystać z usług sądu, może to także uczynić przez internet. Dotyczy to jednak drobnych spraw z zakresu postępowania cywilnego, takich które nie wymagają postępowania dowodowego, u których dług jest dobrze udokumentowany np. zaległe faktury. Sąd działa w Lublinie, ale rozpatruje sprawy z całej Polski. Aby skorzystać z pomocy e-sądu należy wejść na stronę www.e-sad.gow.pl, założyć konto oraz wpisać wszystkie potrzebne dane osobowe. Co ważne osoba prywatna nie posiadająca firmy, adwokata nie musi mieć elektronicznego podpisu.

Po wypełnieniu formularza przechodzimy do etapu pisania pozwu. Wnioski już gotowe dostępne są na stronie. Należy wpisać tylko potrzebne dane naszego dłużnika, np. numer faktury, rachunku. Nie dołączamy tych wszystkich dokumentów, tylko je opisujemy. Niestety należy uiścić także opłatę sądową, w sądzie elektronicznym nie ma mowy o zwolnieniu nas z kosztów sądowych. Po kilka dniach dostaniemy decyzję jeżeli sąd uzna ,że nasze roszczenia są słuszne wyśle nam potwierdzenie zapłaty na papierze. Odwoływać możemy się także za pomocą internetu bądź tradycyjnie.

Urzędy wprowadziły także wielkie ułatwienia dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. W tym przypadku wypełniamy tylko jeden dokument EDG-1, którzy składamy osobiście lub za pomocą internetu w urzędzie. W momencie składania go droga elektroniczną musimy posiadać e- podpis. Przedsiębiorcy mogą również załatwić wiele spraw w ZUS-ie np. zawiesić działalność, wznowić ją, opłacać składki, wszystkie te dokumenty należy potwierdzić podpisem elektronicznym.

W momencie wyboru funduszy emerytalnego OFE także możemy załatwić wszystkie formalności przez internet.

 

Przydatne strony:

http://eup.zus.pl

www.e-sad.gov.pl

www.deklaracje.gov.pl

 

Przydatne informacje:

Podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną jak podpis odręczny. Przydatny najbardziej przedsiębiorcom. Jego koszt to około 200 zł, ważny przez rok.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Formalności w urzędzie załatwimy przez internet

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!