reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Feng shui - zbawienna moc Orientu

(2015-03-26)

Zbawienna moc Orientu

 

Zdrowie, bogactwo, dobre samopoczucie i wymarzone relacje z bliskimi? Feng shui może w tym pomóc.  

Feng shui to starożytna, licząca ponad trzy tysiące lat sztuka aranżacji wnętrz zgodnie ze środowiskiem naturalnym, a dokładniej z żywiołami. Filozofia ta była bardzo popularna w starożytnych Chinach. Zgodnie z nią wnoszone były wszystkie wsie oraz miasta. Jej główne założenie opiera się na swobodnym przepływie energii – Chi, która ma niebagatelny wpływ na dobre samopoczucie oraz pomyślność wszystkich mieszkańców. Dlatego wszystkie przedmioty w mieszkaniu – meble, akcesoria i inne dodatki powinny być dobrane tak, aby umożliwić ciągłe, niepohamowane krążenie energii.

Za podstawę sztuki feng shui uznaje się siatkę bagua, która dzieli mieszkanie na strefy odpowiadające poszczególnym dziedzinom życia. Odpowiednio nałożona na plan domu pomoże określić, co należy zmienić, aby sprzyjać losowi. Jej zastosowanie jest niemal nieograniczone. Warto jej jednak używać  z odpowiednią rozwagą, ponieważ przypisuje się jej ogromny wpływ na nasze życie. Pomaga ona doprowadzić energię Chi, która odpowiada między innymi za zdrowie, pieniądze, relacje z bliskimi, itp. 

 

P jak porządek

Porządek w domu to także porządek w życiu – to jedna z zasad feng shui. Na początku warto zadbać o odpowiedni porządek w domu – zarówno jeżeli chodzi o właściwą segregację przedmiotów jak i usunięcie brudu. Gromadzenie zbędnych przedmiotów często nie pozwala na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Co więcej może powodować różnego rodzaju problemy emocjonalne, finansowe, a nawet zdrowotne. Pozbycie się ich oraz zebranie kurzu z dekoracji pozytywnie wpłynie na samopoczucie domowników. Dla prawidłowego przepływu energii Chi bardzo ważne jest także czyste powietrze i dobre oświetlenie, szczególnie to naturalne. Dlatego zaleca się częste wietrzenie mieszkania. Warto zadbać również o rośliny, które dodatkowo pomogą oczyścić powietrze.

Harmonia, porządek i równowaga to najważniejsze zasady sztuki feng shui. Wprowadzając do pomieszczeń akcesoria i przedmioty związane z różnymi żywiołami, warto pamiętać o umiarze – nadmiar danego elementu, jak i jego brak może nieść ze sobą negatywne skutki.

Feng shui to nie magiczna sztuka, która w mgnieniu oka odmieni to co złe i niechciane. To przede wszystkim zbiór ponadczasowych prawd, który pomoże nam odkryć potencjał każdego miejsca.

 

Feng shui w pomieszczeniach:

Kuchnia –  zgodnie z sztuką feng shui to najważniejsze pomieszczenie w domu. Powinna znajdować się daleko od drzwi wejściowych, ale nie w samym centrum domu. Zaleca się, aby kolorem dominującym był żółty. Kuchnia powinna być dobrze oświetlona. Najlepiej sprawdzą się meble drewniane, o brzegach zaokrąglonych. Należy unikać nadmiernego zatłoczenia – sprzęty i sztućce powinny znajdować się w szafkach lub szufladach. Warto zadbać także o odpowiedni porządek.

 

Sypialnia –  warto w tym miejscu wzmocnić elementy związane ze zdrowiem oraz miłością.  W sypialni dobrze sprawdzą się meble drewniane.  Warto zrezygnować z oświetlenia górnego – lepiej sprawdzi się tutaj lampka nocna. Łóżko powinno znajdować się obok osi drzwi.  Dla prawidłowego przepływu energii należy zrezygnować z przechowywania rzeczy pod łóżkiem i wieszania naprzeciwko lustra.

 

Gabinet – pomieszczenie to powinno być odpowiedni oddzielone od przestrzeni życia prywatnego. Warto zadbać tutaj przede wszystkim o odpowiednie ustawienie biurka – osoba siedząca nie powinna być odwrócona plecami do drzwi, a jednocześnie zwrócona przodem do ściany.

 

Salon – najlepiej zlokalizować go w południowej części domu. Pomieszczenie to winno być jasne i odpowiednio nasłonecznione. Ściany warto pomalować na kolory jasne. Dobrze sprawdzą się tutaj lustra. Telewizor należy umieścić z boku pomieszczenia – nigdy w punkcie centralnym. Kanapa powinna być zwrócona przodem do drzwi.

 

Chińska filozofia aranżacji wnętrz nie jest oczywiście magiczną receptą na rozwiązanie wszystkich problemów, ale to właśnie dzięki niej nasze życie może zyskać nowy wymiar. Warto jednak pamiętać, że to przede wszystkim od nas samych zależy czy wymiar ten będzie również lepszy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Feng shui - zbawienna moc Orientu

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!