reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Emerytura

Emerytury w roku 2060. Budżet dopłaci aż 166 mld zł

(2010-08-24)

Dokument na temat wpływów i wydatków Funduszu Emerytalnego do 2060 roku, przygotowany na zlecenie rządu, nie nastraja optymistycznie. Według prognoz, za 50 lat dopłaty do świadczeń emerytalnych wyniosą budżet państwa aż 166 mld złotych.

 

Dokument ten zakłada trzy warianty, które uzależnione są od sytuacji gospodarczej Polski. Najbardziej optymistyczna wersja przewiduje, że Fundusz Emerytalny będzie generował zyski. Dwa pozostałe warianty przewidują jednak straty.

 

Przy pesymistycznych prognozach uwzględniono czynniki takie jak wzrost bezrobocia, niski wzrost płac oraz niską ściągalność składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli sprawdziłyby się najbardziej pesymistyczne założenia, w 2060 roku budżet musiałby dopłacić do emerytur aż 166 mld złotych. Ten deficyt pokrywany miałby być z istniejącego już Funduszu Rezerwy Demograficznej. Rezerwa ta na koniec tego roku wynieść ma 13,3 mld zł.

 

Według prognoz w przyszłym roku, na 1000 ubezpieczonych przypadać ma od 334 do 359 pobierających świadczenie z Funduszu Emerytalnego. Zgodnie z przewidywaniami analityków, już za 10 lat na jednego pracującego ma przypadać jeden emeryt.

 

Dokument zawierający prognozy wypłat emerytur do 2060 roku trafił właśnie pod obrady rządu. Taką wieloletnią prognozę ZUS musi przedkładać co trzy lata.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, gospodarka polska, pieniądze, polityka, pomoc

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Emerytury w roku 2060. Budżet dopłaci aż 166 mld zł

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!