reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Emerytura

Emerycie powiadom ZUS o swoich przychodach!

(2011-02-07)

renty i emeryturyKażdy emeryt i rencista powinien do końca lutego 2011 roku powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o osiągniętych przez siebie przychodach w 2010 roku – poinformował w oficjalnym oświadczeniu rzecznik ZUS-u.

Po co ZUS-owi takie informacje?

Otóż jak wynika  z oficjalnej informacji dane na temat przychodów potrzebne są ZUS-owi do rozliczenia przysługującego świadczenia. Oczywiście osiągane przychody rozlicza się na podstawie zaświadczeń od pracodawcy, który zatrudnia rencistę lub emeryta. Inaczej wygląda sytuacja osób które płacą składki same np. te prowadzące działalność gospodarczą – tacy podatnicy zobowiązani są do przedstawienia oświadczenia o zarobkach. Warto również podkreślić, że w przypadku ubezpieczonych, prowadzących pozarolniczą działalność, za przychód uważa się podstawę składek na ubezpieczenia społeczne.

Gdzie należy dostarczyć zaświadczenie o przychodach?

Oświadczenie o osiąganych przychodach należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę.

Osoby które nie muszą powiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o osiąganych zarobkach to: osoby mające ustalone prawo do emerytury oraz ukończone 60 lat (kobiety), 65 lat (mężczyźni), osoby, które pobierają z ZUS renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz rent rodzinnych przysługujących po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

 

Źródło: ZUS

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, pieniądze, rynek pracy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Emerycie powiadom ZUS o swoich przychodach!

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!