reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Ekologiczny sposób na komary

(2010-08-02)

Naukowcom udało się zidentyfikować związek chemiczny produkowany przez naturalnych, żyjących w wodzie, wrogów komarów. To może być nowa, ekologiczna metoda walki z komarami.

 

Ekologiczny sposób na komaryKiedy ten związek chemiczny umieści się w siedlisku komarów, owady wyczuwając niebezpieczeństwo dla swojego potomstwa, zrezygnują ze złożenia tam jaj. Odkrycie naukowców z uniwersytetu w Hajfie, może stać się przełomem w walce z komarami, ponieważ jest to metoda naturalna, przyjazna środowisku i niedroga. Wszystkie stosowane przez nas obecnie sposoby walki z tymi owadami, zakładają używanie sztucznych środków chemicznych, nie pozostających bez wpływu na środowisko. Nowa metoda ma być dla niego bezpieczna.

 

O tym, że wiele zwierząt rozpoznaje swojego wroga po zapachu, wiedziano od lat, jednak do tej pory nie znano substancji chemicznej pozostawianej przez naturalnych wrogów komarów. Udało się je zlokalizować dopiero naukowcom z Hajfy, którzy robiąc przegląd związków wydzielanych przez komarzych drapieżców i prowadząc eksperymenty w ich naturalnym środowisku, natrafili na dwie organiczne substancje: n-trikozan i n-heneikozan.

 

Związki te już oddzielnie sprawiają, że komary nie złożą w ich obecności jaj. Kiedy działają razem, mają podwójną siłę rażenia. Jeśli uda się stworzyć chemiczną syntezę tych związków i umieścić w miejscach zazwyczaj wybieranych przez komary do składania jaj, wówczas mamy szansę na to, że wykluje się mniej tych nielubianych przez nas owadów.

 

Jak wiadomo, komary do rozmnażania się potrzebują wody, w której z jaj wylęgają się larwy. Tylko dorosłe owady potrafią żyć na lądzie. Według naukowców istnieje aż 20 procentowe prawdopodobieństwo, że komar przeżyje tylko jeden dzień. Jeśli w tym czasie nie uda mu się złożyć jaj , w miejscu w którym do tej pory jego pobratymcy uważali za bezpieczne, stopniowo zmniejszy się cala populacja tych owadów w danych rejonie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka, ochrona środowiska

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Ekologiczny sposób na komary

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!