reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Ekologiczne torby niebezpieczne dla zdrowia

(2010-07-01)

Torby wielokrotnego użytku, wprowadzone w większości supermarketów, mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia - alarmują naukowcy. W testach, przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, w torbach używanych przez klientów centrów handlowych, odkryto m.in. bakterie e.coli oraz salmonellę.

Naukowcy ostrzegają, że ilość bakterii, które odkryli w ekologicznych siatkach na zakupy, może przyczynić się do wielu ciężkich chorób, a nawet śmierci. Szczególnie zagrożone są tu dzieci i osoby starsze, które z reguły najciężej reagują na zetknięcie się z bakterią e.coli.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Arizona, którzy sprawdzili stan skażenia toreb 84 klientów sklepów w Tuscon, Los Angeles oraz w San Francisco. Okazało się, że aż w połowie z tej próby znaleziono bakterie e.coli.

Winą za te uboczne skutki używania toreb wielokrotnego użytku naukowcy obarczają samych konsumentów, którzy nie zdają sobie sprawy z konieczności ich częstego mycia w wysokiej temperaturze, tak by zabić wszystkie zarazki. 97 procent osób, których ekologiczne torebki przebadano, przyznało, że nigdy ich nie pierze.

Torby na zakupy wielokrotnego użytku są coraz popularniejsze. W Polsce większość supermarketów już zastąpiła nimi tradycyjne jednorazówki. Za tego typu siatki trzeba oczywiście dodatkowo płacić. Wykonane najczęściej z juty lub tkaniny polipropylenowej są przyjaźniejsze środowisku, ale nieczyszczone regularnie mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Szczególnie latem. Naukowcy odkryli bowiem, że skażenie bakteriami jest większe im cieplejszy jest klimat.

Bakteria E.coli, znana także jako pałeczka okrężnicy, występuje w jelitach ludzi i zwierząt. Nieszkodliwa w samym jelicie, może jednak narobić niemałych szkód w innych układach. Jej szczególnie zjadliwy szczep 0157 może być śmiertelny dla osób starszych i dzieci. Już niecałe 100 takich mikroorganizmów potrafi wywołać chorobę. Chcąc więc chronić środowisko, pamiętajmy o regularnym myciu naszych ekotoreb.

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, nauka, ochrona środowiska, zakupy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Ekologiczne torby niebezpieczne dla zdrowia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!