reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

(2010-10-15)

Dzisiejszy dzień ma przypominać kobietom o tym jakim zagrożeniem jest rak piersi i jak ważna jest profilaktyka i jego wczesne wykrywanie. Święto zostało ustanowione dwa lata temu przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna. Symbolem tej walki od lat jest różowa wstążka.

 

Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi W Polsce październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Ten nowotwór jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów kobiet w naszym kraju i najczęściej występującym u kobiet nowotworem złośliwym. Według szacunków lekarzy, codziennie na tę chorobę zapada 12 osób.

 

Ryzyko zachorowania na raka piersi rośnie wraz z wiekiem, szczególnie narażone są kobiety po menopauzie. Ryzyko to jest jeszcze większe, jeśli w naszej najbliższej rodzinie (matka, siostra) były przypadki tej choroby.

 

Dla leczenia tego nowotworu kluczowe znaczenie ma wczesne wykrywanie. Samodzielnie badać piersi powinny już kobiety, które ukończyły 20. rok życia. Według zaleceń lekarzy, także w tym wieku powinnyśmy udać się na pierwsze USG piersi, a badanie to powtarzać co 2-3 lata. Na badania mammograficzne powinny chodzić regularnie panie, które ukończyły 40. rok życia (nie rezygnując też z badań ultrasonograficznych). Mammografia jest w stanie wykazać nawet kilkumilimetrowe zmiany i w przeciwieństwie do USG pokaże także mikrozwapnienia mogące świadczyć o rozwoju nowotworu.

 

Mammografia jest badaniem radiologicznym, wymaga więc skierowania od lekarza. Po 40. roku życia należy wykonywać to badanie co roku.

 

Badając się samodzielnie zwracajmy uwagę na zmiany kształtu piersi, stwardnienia, grudni, guzki w piersiach lub pod pachami, zmiana koloru piersi. Jeśli odkryjemy takie zmiany koniecznie udajmy się do lekarza.

 

Raka piersi, wcześnie wykrytego i leczonego, można pokonać. Im wcześniej wykryty guz, tym jest mniejszy i występuje mniejsze ryzyko przerzutów.

 

Statystyki raka piersi niestety wciąż są przerażające. Co roku w Europie diagnozowanych jest ponad 300 tys. przypadków choroby, z czego aż 100 tys. kończy się śmiercią. W Polsce zachorowań notuje się mniej niż np. we Francji czy w Szwecji, ale niestety śmiertelność jest wyższa. Tymczasem aż 15 procent Polek po 55. roku życia nigdy nie miało mammografii, mimo wielu wysiłków i programów podejmowanych przez organizacje pozarządowe i Ministerstwo Zdrowia. Warto o tym pomyśleć nim będzie za późno.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dziś Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!