reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Dziś 70. rocznica urodzin Johna Lennona

(2010-10-08)

Gdyby żył, skończyłby dziś 70 lat. Legendarny Beatles zginął prawie 30 lat temu w Nowym Jorku zastrzelony przez swojego fana. Przypominamy jego sylwetkę.

 

Dziś 70 urodziny Johna Lennona"Wybrańcy bogów umierają młodo" i tak było też z Johnem Lennonem, chociaż on w przeciwieństwie do innych ikona lat 60. jak Jimmy Hendrix, Jim Morrison czy Janis Joplin nie umarł na własne życzenie, chociaż też przez swoją sławę.

 

John Winston Lennon urodził się 8. października 1940 roku w Liverpoolu to dziś prawdziwa legenda i wciąż jeden z najbardziej inspirujących muzyków ubiegłego wieku.

 

Dzieciństwo Lennona było dość pogmatwane. Po rozwodzie rodziców (miał 4 lata) wychowywała go ciotka Mimi. Kontakt z matką nawiązał dopiero w wieku 18 lat, na krótko przed jej śmiercią (zginęła w wypadku samochodowym).

 

The Beatles

 

Pierwszy zespół Lennon założył już w połowie lat 50. w tamtych czasach obok muzyki interesowało go także malarstwo, którego uczył się przez pewien czas w Liverpool Art College.

 

Zespół, któremu wówczas przewodził muzyk, The Quarry Men, przemianowano wkrótce na The Beatles, a duet kompozytorsko-tekściarki Lennon-McCartney stał się jednym z najbardziej wpływowych na świecie.

 

Muzyka i styl zespołu, w którego ostatecznym składzie znaleźli się Lennon, Paul Mccartney, George Harrison i Ringo Star, na zawsze zmieniły zachodnią kulturę masową. Beatlemania ogarnęła cały świat, dotarła też za żelazną kurtynę.

 

Oszałamiająca kariera zespołu trwała tylko 10 lat. Pod koniec lat 60. między muzykami było coraz więcej nieporozumień, dotyczących m.in. wyboru nowego menedżera po śmierci w 1967 roku Briana Epsteina. Część fanów do dziś za rozpad grupy wini Yoko Ono, żonę Lennona, niezbyt lubianą przez resztę zespołu. We wrześniu 1969 r. John opuścił The Beatles, jednak ten fakt długo ukrywano przed opinią publiczną. Za oficjalną datę końca zespołu uznaje się 10 kwietnia 1970 roku.

 

Yoko Ono

 

Starsza od Lennona o 7 lat japońska artystka była wielką miłością i muzą muzyka. Spotkanie z nią znacząco wpłynęło na jego późniejsze życie. To Yoko była po części odpowiedzialna za fascynację Lennona kulturą wschodu i ruchem hipisowskim. Już od połowy lat 60. John coraz częściej współpracował z Ono przy różnych projektach muzycznych i pozamuzycznych. Nagrał razem z nią dwie, bardzo awangardowe płyty.

 

Yoko Ono była drugą żoną Beatlesa, z którą miał syna Seana. W 1971 roku para na stałe zamieszkała w Stanach Zjednoczonych. OD 1970 do 1974 roku Lennon nagrywa płyty solowe i angażuje się w działalność polityczną. Jednak postępujące problemy małżeńskie i uzależnienie od narkotyków doprowadzają go wycofania się z życia publicznego na kolejne 6 lat.

 

Rok 1980

 

W tym roku, po długiej przerwie John Lennon wchodzi do studia i nagrywa nową płyt "Double Fantasy". To swego rodzaju muzyczny dialog między nim a jego żoną. Płyta była dla fanów miłym zaskoczeniem. W porównaniu do nagrań z początku lat 70. na albumie 40-letniego Johna słychać dużo optymizmu.

 

Nie dane było jednak Lennonowi długo cieszyć się powrotem do działalności muzycznej. Niedługo po ukazaniu się płyty, 8. grudnia 1980 roku muzyk został śmiertelnie postrzelony przed swoim domem w Nowym Jorku. Mordercą był jego fan, Mark David Chapman.

 

Dorobek muzyczny Lennona doceniany jest przez kolejne pokolenia, a jego postać już zawsze będzie się kojarzyć z latami 60. Dziś to już swego rodzaju ikona tamtych czasów.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
muzyka, rozrywka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dziś 70. rocznica urodzin Johna Lennona

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!