reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Dzień Ojca

(2015-06-21)

dzień ojca.jpgG jak geneza

Historia święta sięga początków XX wieku, a dokładnie 19 czerwca 1910 roku. Wtedy to w niewielkim miasteczku Spokane w stanie Waszyngton, Sonora Louise Smart Dodd, córka jednego z weteranów wojny secesyjnej postanowiła podziękować mu za trud wychowania (w szczególności od momentu śmierci jej matki). Za datę wybrała 5 czerwca, czyli dzień urodzin swojego ojca, jednak radni miasteczka zdecydowali się ustanowić go na trzecią niedzielę czerwca. Od tego momentu dzień stale zyskiwał na popularności. W 1916 roku z okazji święta przemówił Woodrow Wilson (również na festynie w Spokane), a w 1924 roku inicjatywa zyskała przychylność ówczesnego prezydenta (John Calvin Coolidge). W 1972 roku, po wielu latach starań prezydent Richard Nixon zatwierdził święto oficjalnym aktem prawnym. W Polsce po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono w 1965 roku. 

 

Gdzie i kiedy?

W krajach południowych takich, jak Hiszpania, Portugalia i Włochy, dzień ten obchodzony jest 19 marca, czyli w dzień św. Józefa. W pierwszą niedzielę czerwca świętowany jest na Litwie, a w drugą w Austrii.

Na świecie najczęściej przypada w trzeci czwartek czerwca. Tego dnia dzieci składają życzenia swoim ojcom  m.in. w takich krajach, jak Argentyna, Bułgaria, Chile, Chiny, Holandia, Kanada, Meksyk, Japonia, Peru, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Ukraina oraz Wielka Brytania.

Z kolei w Niemczech święto wypada w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który obchodzony jest 40 dni po Wielkanocy. Co ciekawe, w tym kraju Dzień Ojca przekształcony został w Dzień Mężczyzny. W Polsce Dzień Ojca świętujemy 23 czerwca, podobnie jak w Nikaragui. Z kolei w krajach skandynawskich święto obchodzone jest w drugą niedzielę listopada.

 

Liczy się gest dzień ojca2.jpg

Najmłodsi często obdarowują swoich ojców własnoręcznymi upominkami (np. laurkami) oraz biorą udział w różnych występach i teatrzykach (w przedszkolach i szkołach podstawowych). Starsze dzieci wybierają najczęściej słodycze oraz drobne upominki (np. książkę, płytę CD).

Dzień Ojca mimo stosunkowo długiej tradycji nie cieszy się aż tak wielką popularnością jak święto mam. Nie zmienia to jednak faktu, że jest ważnym dniem, w którym warto podziękować swoim ojcom za trud wychowania. Nie zapominajmy o tym!

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
miłość, wydarzenia, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dzień Ojca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!