reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Dzień Babci i Dzień Dziadka

(2011-01-17)

dzień babci i dzień dziadkaJak co roku 21 i 22 stycznia obchodzimy w naszym kraju świeckie święta: Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dla młodszych osób święta te wydają się istnieć od zawsze, ale gdy dzisiejsi seniorzy byli nastolatkami, święta te nie istniały. Na okoliczność tych szczególnych dni przedstawiamy kilka informacji na ich temat.

Święto Babci obchodzimy w Polsce już od ponad 40 lat.  Do jego powstania przyczyniły się tygodnik Kobieta i życie oraz Express poznański. Ta lokalna gazeta, podczas jednego ze spektakli, gdzie rolę babci odgrywała Mieczysława Ćwiklińska, postanowiła uhonorować znaną seniorkę, która niedawno ukończyła 85 lat (był to rok 1965). Jednym z prezentów dla jubilatki był tort z napisem „Dla Babci”. W późniejszych relacjach całego wydarzenia mówiono już o Dniu Babci. Nazwa jak i tradycja corocznego świętowania Dnia Babci przyjęła się w ten sposób w całej Polsce. Tak naprawdę pomysł powstał więc w Poznaniu z inicjatywy tamtejszego Expressu, a w kolejnych latach propagowały go także inne gazety.

Zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka pojawił nieco później, a pomysł wysunięto w TVP. W latach 70-tych telewizja ogłosiła konkurs, który miał prowadzić do ustalenia daty tego święta. W zabawie uczestniczyli popularni starsi panowie, a zwycięstwo przypadło Mieczysławowi Foggowi. Dzień Dziadka miał więc przypadać w dniu urodzin artysty-30 maja. Mimo że data ta została pierwotnie uznana i zaznaczona w kalendarzach jako Dzień Dziadka, nie przyjęła się, a święto zaczęto obchodzić zaraz po Dniu Babci, czyli 22 stycznia.

Zwyczaj świętowania Dnia Babci i Dziadka popularny jest na całym świecie. W większości krajów obchodzi się takie dni, gdy specjalne względy okazuje się Dziadkom bądź po prostu starszym osobom. Tak jest w Japonii, gdzie wszyscy seniorzy 15 września obchodzą tzw. Dzień Szacunku dla Wieku. We Włoszech Babcie i Dziadkowie świętują 2 października, natomiast w Meksyku święto to przypada w czerwcu. W Ameryce istnieje Narodowy Dzień Dziadków, który obchodzony jest we wrześniu. Także w Niemczech, Australii, Estonii i Holandii  święto babć i dziadków jest połączone. Dzień Babci obchodzony jest też we Francji-w marcu, w Bułgarii-20 stycznia, w Brazylii-w lipcu. W większości przypadków te specjalne dni obchodzone są od niedawna, bo nawet od 2010 roku (w Estonii czy Australii). W Polsce możemy więc mówić już o tradycji, podczas gdy niektóre państwa dopiero rozpoczęły zwyczaj honorowania seniorów.

Z okazji tych szczególnych dni, pragniemy złożyć najlepsze życzenia wszystkim szanownym Seniorom! Tym, co są Babciami lub Dziadkami i tym, którzy nimi nie są. Życzymy pogody ducha i optymizmu, zdrowia i pomyślności oraz by każdy dzień radosnej starości był świętem!

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
dzieci, miłość, wydarzenia, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dzień Babci i Dzień Dziadka
2011-01-21 | 23:58:42

Wszystkiego Najlepszego wszystkim babciomi dziadkom! Dużo zdrowia i radości z życia! Więcej