reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Dziećmi pozostajemy na zawsze

(2015-05-26)

Dla wielu Dzień Matki to niejednokrotnie jedna z niewielu okazji w ciągu roku, kiedy możemy cieszyć się obecnością swojej ukochanej mamy. Dzień ten jest swoistym wyrazem wdzięczności za trud wychowania, poświęcenie oraz bezwarunkową miłość.  Nie ma znaczenia ile mamy lat, jak długo się nie widzieliśmy, jakie są nasze relacje – dla naszych mam zawsze pozostaniemy najukochańszymi dziećmi.

 

Krótka historia

Początki święta sięgają czasów starożytnych – Frygii, Grecji i Rzymu. Czczono wtedy Matki – Boginie, które opiekowały się światem oraz zapewniały urodzaj i płodność. Co ciekawe, niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś – np. w Indiach na przełomie września i października odbywa się jedno z najważniejszych świąt – Durga Pudża czyli obchody ku czci bogini Durgi. W siedemnastowiecznej Anglii święto znane było jako „niedziela u matki”. W tym dniu, wolnym od pracy, składano wizytę w kościele. Dzieci obdarowywały swoje matki słodyczami i kwiatami, a w zamian otrzymywały błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Po II wojnie światowej do Anglii powrócił Dzień Matki, w formie współczesnej, znanej do dziś.

Współczesna forma święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie zapoczątkowana została za sprawą Anny Jarvis z Filadelfii, która 12 maja 1907 roku zorganizowała nabożeństwo na rzecz swojej matki Anny Marie Reeves Jarvis, działaczki na rzecz kobiet. Dzięki prowadzonej kampanii na rzecz popularyzacji Dnia Matki święto zyskało na znaczeniu i już kilka lat później obchodzone było (2 maja) w większości stanów. Od od 1914 roku jest świętem narodowym. W tym dniu zarówno w domach, jak i znaczących placówkach rządowych wywiesza się flagę państwową. W Polsce po raz pierwszy Dzień Matki obchodzony był w Krakowie w 1923 roku.

 

Data dacie nie równa

W chwili obecnej Dzień Matki obchodzony jest prawie na całym świecie (jedno z najbardziej znanych świąt). W większości krajów np. w Australii, Austrii, Belgi, Brazylii, Chinach, Danii, Niemczech, Holandii, RPA, na Ukrainie i Kubie święto przypada w drugą niedzielę maja. W krajach takich, jak Afganistan, Armenia, Białoruś, Bułgaria, Kosowo, Kazachstan, Macedonia, Mołdawia, Maroko, Rosja, Słowenia, Serbia czy Wietnam  Dzień Matki połączony został z Międzynarodowym Dniem Kobiet i obchodzony jest 8 marca. Tylko w Polsce święto to wyznaczone zostało na 26 maja. W Panamie oraz Indonezji dzień mam przypada w grudniu – kolejno 8 i 22 grudnia.

 

Co kraj, to obyczaj

We Włoszech specjalnie na tę okazję piecze się specjalne ciastka w kształcie serc.  W Jugosławii popularny jest zwyczaj  „łóżkowego więzienia”. Dzieci nie wypuszczają mam z łóżek, jeżeli nie dostaną od nich słodyczy. W zamian za to pomagają w domowych obowiązkach, a mamy mogą cały dzień wypoczywać w łóżku. W Tajlandii dzieci klękają przez matkami, aby wyrazić swoją miłość i wdzięczność, ofiarując im przy tym kwiaty jaśminu (w zamian matki udzielają im błogosławieństwa). Z kolei w Mongolii święto obchodzone jest aż dwa razy do roku – 8 marca oraz 1 czerwca.

 

A jakie podarunki?

W Stanach Zjednoczonych oprócz kwiatów (białych goździków) mamom wręcza się drobne upominki i okolicznościowe kartki. W Meksyku popularne są bardzo drogie prezenty, na które niejednokrotnie zbiera się kilka miesięcy. W Wielkiej Brytanii prym wiodą róże, goździki i chryzantemy oraz tradycyjne „ciasto mam”, czyli bakaliowe ciasto o migdałowym aromacie. W Japonii najczęściej ofiaruje się kwiaty, a szczególnie goździki, których ceny w Dzień Matki niebotycznie wzrastają. W Kanadzie mamy obdarowywane są nie tylko kwiatami oraz kartkami z życzeniami. Z tej okazji dzieci wykonują własnoręcznie drobne upominki oraz potrawy. Z kolei we Francji dzieci wręczają mamom czekoladki, sery, a nawet wina. W Polsce dzieci oprócz składanych życzeń obsypują mamy kwiatami i czekoladkami oraz pomagają w pracach domowych .

Na koniec warto powtórzyć słowa poetki Anny Kamieńskiej, że „dom to wcale nie są ściany i sufity i podłogi, ale ręce naszej mamy” oraz pamiętać, aby jak najczęściej do tego domu powracać.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
miłość, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dziećmi pozostajemy na zawsze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!