reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Dużo siedzisz, ryzykujesz przedwczesną śmierć

(2010-07-23)

Według opublikowanych właśnie badań American Cancer Society, na ryzyko przedwczesnej śmierci ma wpływ nie tylko poziom aktywności fizycznej, ale również czas jaki spędzamy w pozycji siedzącej. Im więcej siedzimy, tym bardziej ryzykujemy.

 

Dużo siedzisz, ryzykujesz przedwczesną śmierćOkazuje się, że czas spędzony w pozycji siedzącej ma związek ze śmiertelnością, bez względu na aktywność fizyczną. Według autorów badań, do przepisu na zdrowy styl życia należy dołączyć również ograniczenie siedzenia.

 

Naukowcy szkodliwość nadmiernego siedzenia tłumaczą związanymi z nim zmianami poziomu trójglicerydów, lipoprotein o dużej gęstości czy leptyny.

 

W badaniach, kierowanych przez dr Alpę Patel, przeanalizowano odpowiedzi 123 216 osób udzielone w 1992 roku. Osoby te nigdy nie chorowały na raka, zawał serca, udar ani choroby płuc. Na podstawie tych ankiet ustalono poziom i rodzaj aktywności fizycznej, który porównano ze śmiertelnością w tej grupie w latach 1993-2006. Okazało się, że im więcej czasu dana osoba spędzała w pozycji siedzącej, tym ryzyko śmierci było większe. Zagrożone były w szczególności kobiety.

 

Te z kobiet, które w pozycji siedzącej spędzały ponad sześć godzin dziennie, aż o 37 procent bardziej narażone były na przedwczesną śmierć niż kobiety siedzące poniżej trzech godzin dziennie. U mężczyzn ta różnica wyniosła tylko 18 procent.

 

Związek między siedzeniem a umieralnością był jeszcze wyraźniejszy gdy pod uwagę wzięto tylko zgony z powodu chorób serca. Kiedy dodano jeszcze dane na temat aktywności fizycznej, okazało się, że kobiety, które były najmniej aktywne i najwięcej siedziały umierały o 94 procent częściej od aktywnych i mało siedzących. U mężczyzn ta różnica wyniosła 48 procent.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dużo siedzisz, ryzykujesz przedwczesną śmierć

Tylko jak tu siedzieć mniej niż 6 godzin dziennie, kiedy pracuje się 8 godzin za biurkiem? Więcej