reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Dotykanie własnego ciała łagodzi ból

(2010-09-27)

Własny dotyk w bolącym miejscu może łagodzić ból – donoszą brytyjscy naukowcy, których artykuł na ten temat ukazał się właśnie w piśmie "Current Biology".

 

Dotykanie własnego ciała łagodzi bólKluczowe znaczenie ma mieć wirtualny obraz naszego ciała, który tworzony jest w naszym mózgu. Dotyk innej osoby nie uśmierza zaś bólu w bolącym miejscu.

 

Badania przeprowadzono przy pomocy metody zwanej "Thermal Grill Illusion"(TGI). W wielkim skrócie eksperyment przeprowadzany jest w następujący sposób: ochotnik zanurza dwa palce (wskazujący i serdeczny) w bardzo gorącej, ale nie wrzącej wodzie, a palec środkowy w wodzie zimnej. Osoba w ten sposób badana odczuwa duży ból, jednak nie grożą jej poparzenia, ma jednak wrażenie, że palce zanurzone są we wrzątku. Mózg nie wie bowiem, że ten ból to tylko złudzenie.

 

Okazało się, że ból w środkowym palcu był mniejszy, kiedy eksperyment przeprowadzano jednocześnie w obu dłoniach i wszystkie trzy palce stykały się z takimi samymi pacami w drugiej ręce. Rożnica ta wynosiła aż 64 proc. Takiego efektu nie było w przypadku stykania się tylko jednego lub dwóch palców, ani kiedy ręka była dotykana przez inną osobę.

 

Skąd taki efekt? Naukowcy podejrzewają, że chodzi o to, że nie tylko same sygnały z nerwów bólowych wpływają na odczuwanie bólu. Ma na niego wpływ także całościowy obraz ciała stworzony dzięki integracji tych impulsów. Dlatego też własny dotyk w bolącym miejscu pomaga nam lepiej zlokalizować jego umiejscowienie i złagodzić go.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Dotykanie własnego ciała łagodzi ból

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!