reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Domy zaprojektowane specjalne dla seniorów

(2010-09-30)

W Stargardzie Szczecińskim seniorzy już drugi rok sprawdzają jak mieszka się w mieszkaniach zaprojektowanych specjalnie dla nich.

 

Domy zaprojektowane specjalne dla seniorówProgram budowy mieszkań specjalnie dla seniorów (powyżej 55. roku życia) powstał w Stargardzkim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. I nie chodzi tu tylko o udogodnienia techniczne. Przed rozpoczęciem projektowania przeprowadzono konsultacje z studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Okazało się, że jedną z największych obaw starszych ludzi był strach o to, że mogą nie zdążyć wezwać pomocy w razie konieczności i będą zdani tylko na siebie.

 

Projekt mieszkań dla seniorów stał więc przed wyzwaniem zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa nie tylko fizycznego ale i psychicznego. W jaki sposób architektura stargardzkich mieszkań dla seniorów różni się od zwykłych mieszkań?

 

Pierwsza różnica to sama wysokość budynku. Ma on tylko dwie kondygnacje, a do tego wyposażony jest w windę. Odpada więc problem wspinania się po schodach. Poza tym wszystkie 22 mieszkania, które powstały w ramach projektu mieszkań dla seniora, mają tylko po 2 pokoje i powierzchnię do 65 m2, czyli dostosowaną do potrzeb samotnej osoby lub starszej pary. W środku zastosowano szerokie przejścia, zamontowano też dodatkowe uchwyty w łazienkach i toaletach. W częściach wspólnych budynku położono powierzchnie antypoślizgowe.

 

Trzy mieszkania na każdej kondygnacji tworzą osobny segment, którego wejście pomalowano na wyróżniający się kolor, tak by mieszkańcy mogli łatwiej zidentyfikować swoje drzwi. Tę samą funkcję spełniają wypukłe numery mieszkań.

 

Mieszkania w pionierskim projekcie w Stargardzie Szczecińskim zaprojektowano tak, by spełnić również potrzeby społeczne seniorów. W budynku znajduje się świetlica częścią kuchenną, a także dwa tarasy. W organizacji wspólnego czasu pomaga zaś animator. Przez całą dobę nad seniorami czuwają lekarz, pielęgniarka i wolontariusze, którzy pojawiają się w nagłych wypadkach.

 

Stargardzki projekt TBS-u to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Zaczynają pojawiać się następne, ale na razie budownictwo dla seniorów to na razie niewielki procent inwestycji.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
gospodarka polska, pomoc, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Domy zaprojektowane specjalne dla seniorów

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!