reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Domowa apteczka

(2011-03-18)

apteczka pierwszej pomocyPowinna być w każdym domu. Powinna być tak zaopatrzona, by umożliwić udzielenie pierwszej pomocy oraz opatrzenie drobnych skaleczeń i ran. Można ją kupić lub skompletować samemu. Podręczną domową apteczkę, bo o niej mowa, należy  wyposażyć w taki sposób, aby odpowiadała indywidualnym potrzebom oraz by, w razie potrzeby, dostarczyła wszystkich artykułów niezbędnych do udzielenie poszkodowanemu pierwszej medycznej pomocy. Jak więc powinna wyglądać i co zawierać nasza apteczka?

Jeśli decydujemy się osobiście uzupełnić podręczną apteczkę warto zaopatrzyć się w szczelnie zamknięty, najlepiej plastikowy pojemnik i odpowiednio go oznaczyć. Czerwony krzyż na białym tle jest znakiem powszechnie rozpoznawalnym, dlatego jest to najlepszy symbol, jakiego możemy w takim wypadku użyć. Zamieśćmy go na wieku pudełka. Po jego wewnętrznej stronie warto umieścić kartkę z danymi wszystkich domowników: imionami, nazwiskami, grupami krwi, informacjami dotyczącymi chorób przewlekłych i przyjmowanych leków, a także ważne numery telefonów. Teraz możemy przystąpić do uzupełniania zawartości apteczki. Oczywiście powinny się w niej znaleźć wszelkie leki i specyfiki stosowane na co dzień przez domowników. Jednak oprócz takich dobranych według indywidualnych potrzeb środków, każdą apteczkę należy wyposażyć w kilka podstawowych rzeczy.

Oto one:

  • środki odkażające oraz materiały do ich nanoszenia (wata i gaza)
  • opatrunki z gazy jałowej, użytecznych przy opatrywaniu większych ran
  • kilka rolek plastra o różnej szerokości
  • plastry z opatrunkami
  • bandaże do mocowania opatrunków
  • trójkątne chusty, również do mocowania opatrunków oraz temblaków
  • bandaże elastyczne, pomocne przy nadwerężeniach i zwichnięciach
  • nożyczki, pęseta
  • środki przeciwbólowe
  • maść przeciwhistaminowa, którą można zastosować np. w przypadku ukąszeń


Jak już pisaliśmy, do wymienionego wyżej zestawu artykułów, które powinny znaleźć się w podręcznej apteczce, należy dodać sprawdzone środki, z których często korzystamy. Mogą to być witaminy, różne krople i maści, herbatki, zioła itp. Najważniejsze jednak, byśmy w razie potrzeby, znaleźli w niej konieczne przy pierwszej pomocy materiały i środki. Pamiętajmy też, aby co jakiś czas sprawdzać ich datę ważności i uzupełniać ewentualne braki.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, witaminy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Domowa apteczka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!