reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Dobroczynny wpływ kwiatów na życie człowieka

(2010-05-02)

W Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey przeprowadzono badania dotyczące wpływu kwiatów na samopoczucie człowieka. Trwające przez 10 miesięcy testy wykazały, że kwiaty dają poczucie zadowolenia, spokoju i szczęścia – poinformowało Biuro Kwiatowe Holandia.

Dla większości ludzi synonimem szczęścia są: lepsza praca, odpowiedni partner, większy samochód oraz mieszkanie. W praktyce osoby te, mogą mieć trudności w zdobyciu szczęścia, ponieważ po osiągnięciu jednego celu obierają sobie nowe cele, których realizacja ma dopiero pomóc im w jego zdobyciu.

Szczęście nie jest jednak czymś wyjątkowym, jest wszechobecne, można je doświadczyć w każdej chwili. Jest w ludziach oraz w naturze, która nas otacza. Badania potwierdziły, że jest również w kwiatach, które mogą ubarwić nasze życie, wywołać uśmiech na twarzach i pomóc w nawiązywaniu kontaktów.

Biuro Kwiatowe Holandia podaje, iż kwiatom przypisywane są trzy cechy, dzięki którym mogą nieść szczęście:

  • Są naturalne - prawda, szczerość i prostota to słowa, najlepiej oddające ich charakter.
  • Są zaskakujące - dzięki nim można prowokować reakcje, budować napięcie oraz potęgować emocje w danej chwili.
  • I wreszcie – mogą mieć zdolność zbliżania ludzi.

Życie w symbiozie z naturą, w zgodzie z drugim człowiekiem oraz wpływ pozytywnych emocji mogą dać poczucie szczęścia. A umiejętność docenienia tych wartości, dostrzeżenia ich w kwiatach i wydobycie z nich siły, zdaniem naukowców, sprzyja osiąganiu tego szczęścia.

Niezwykłą moc kwiatów odkryto przed wiekami. W wielu kulturach wykorzystywano je do odprawiania religijnych ceremonii oraz magicznych rytuałów. Były często wykorzystywanym motywem w malarstwie, rzeźbie oraz literaturze. Towarzyszyły ludziom w ważnych momentach życia i stanowiły nieodłączny element radosnych i smutnych oraz podniosłych chwil. Kwiaty występowały podczas narodzin, chrzcin, ślubów, imienin i urodzin, czy pogrzebów i tak jest po dziś dzień. Przypisywano im znaczenie symboliczne. Ich gatunek, kolor i ilość miała określone znaczenie. Czerwień oznaczała miłość, róż - przyjaźń, kolor żółty - zazdrość, a biel - niewinność. Liczne gatunki miały też swoją ugruntowaną pozycję podczas różnych okazji. W Polsce goździki wręczano na Dzień Kobiet, róże służyły do wyrażania miłości, chryzantemy kojarzyły się z kwiatami cmentarnymi a piękne cantedeskie, czyli kalle zarezerwowane były na pogrzeby.

Biuro Kwiatowe Holandia zauważa, że obecnie odchodzi się od takiego pozycjonowania kwiatów, czego dowodem są na przykład pojedyncze kalle albo ułożone z nich wiązanki, wybierane przez panny młode. Nie jest ważna kolorystyka, gatunek oraz kształt kwiatów. Liczą się: gesty, intencje oraz ciepłe uczucia, które im towarzyszą. Według badaczy, mowa kwiatów może zastępować nawet słowa.

Kwiaty oprócz swojego piękna, roztaczają wokół siebie cudowną woń, pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz odświeżają i dekorują wnętrza. Wiele osób otacza się kwiatami będąc w domu i w pracy. Sporo radości może sprawić piękny bukiet czy kwiatowa aranżacja. Świeże kwiaty w kuchni czy jadalni pozwalają na przyjemne celebrowanie posiłku z bliskimi, w sypialni mogą koić nerwy i poprawiać nastrój przed snem, a w salonie być świeżą, pachnącą dekoracją.

Od dawna kwiaty są częścią ludzkiego życia. Wręczamy je wybierając się do kogoś z wizytą, prosząc, dziękując, przepraszając czy składając gratulacje. Prawdziwą przyjemność sprawiają kwiaty otrzymane bez szczególnego powodu, jedynie jako dowód miłości, czystej sympatii czy oddania. Osoba obdarowana bez okazji, może odczuwać podwójną przyjemność, spotęgowaną elementem zaskoczenia.

Każdego dnia, bez wielkiego wysiłku możemy sprawiać sobie radość lub dawać ją bliskim i znajomym – podkreśla Biuro Kwiatowe Holandia.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Dobroczynny wpływ kwiatów na życie człowieka

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!