reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Depresja - realne zagrożenie

(2011-01-14)

depresja objawyOsoby, które stale są przygnębione, mają obniżoną samoocenę i nie odczuwają przyjemności, najpewniej cierpią na zaburzenia depresyjne.
    
Depresja częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Może to być powodowane gospodarką hormonalną, ale i presją. Obecnie kobiety pełnią wiele różnych ról społecznych. Są nie tylko matkami, żonami, ale również pracownicami, często na stanowiskach kierowniczych, prowadzą też własne firmy. To wyjaśnia dlaczego depresja dopada osoby aktywne zawodowo, między 35. a 44. rokiem życia. Ten przedział dotyczy obu płci.
    
Na taki stan chorobowy wpływają deprymujące niepowodzenia, dotkliwe nieszczęścia, ból emocjonalny. Równie ważnym a niedocenianym czynnikiem jest sukces i presja z nim związana. Depresja w równym stopniu dopada osoby spełnione zawodowo, w różnym wieku o różnym statusie społecznym.
    
Objawy depresji często są lekceważone. Dzieje się tak ponieważ pacjenci nie są świadomi, że schorzenie umysłowe, emocjonalne daje zwykłe objawy fizyczne: ból pleców, zębów, mięśni, a nawet całego ciała i włosów. W takich sytuacjach bardzo ważna jest szybkie rozpoznanie i kontakt ze specjalistą. Im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym większa szansa pełnego wyleczenia oraz uniknięcia głębszej postaci choroby. Ponadto trzeba zawsze mieć na uwadze odsetek samobójstw, które popełniają takie osoby. Szybka pomoc pozwoli uniknąć najgorszego.
    
Podczas gdy zostanie rozpoczęte leczenie farmakologiczne, równolegle działa lekarz psychiatra. Jest to niezwykle ważny element terapii, zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach, gdy leki nie dają jeszcze pożądanych efektów, a pacjent wciąż nie radzi sobie z emocjami i samym sobą. W chwili zażegnania zagrożenia samobójstwem rokowania są o wiele lepsze. Istotna jest także sytuacja pacjenta – aktywność zawodowa, wspierająca rodzina zwiększają szanse wyleczenia.
    
Trudniejszym przypadkiem są osoby, u których występują dodatkowo inne choroby, takie jak : nowotwór, alkoholizm, padaczka. Brak współpracy z lekarzem, życie w ubóstwie bez stałych dochodów znacznie zmniejszają szanse odzyskania zdrowia psychicznego.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
alkoholizm, choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Depresja - realne zagrożenie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!