reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Dekalog zdrowego snu

(2015-10-22)

sen.jpg

 

Wśród objawów bezsenności wymienia się trudności w zasypianiu, zbyt krótki sen, problemy z utrzymaniem ciągłości snu oraz wybudzanie się w nocy i kłopoty z ponownym zaśnięciem.

 

Bezsenność często spowodowana jest brakiem odpowiedniej higieny snu oraz jego właściwego rytmu. Przestrzeganie kilku prostych reguł może w znacznym stopniu ograniczyć, a nawet całkowicie usunąć ten poważny problem.

 

 

1. Nie śpij na zapas – aby nie rozregulować organizmu zaleca się wstawianie zawsze o tej samej porze, nawet w weekendy.

2. Nie śpij w ciągu dnia – wysypianie się w cięgnu dnia wpływa na obniżenie potrzeby snu w nocy.

3. Zadbaj o spokój – zdenerwowanie wpływa na wzrost adrenaliny w organizmie. Z tego powodu wieczorem należy się uspokoić i unikać sytuacji stresowych.

4. Zrezygnuj z ruchu – wysiłek fizyczny przyspiesza krążenie, dlatego zaleca się zrezygnowanie z gimnastyki i ciężkich prac domowych zaraz przed snem.

5. Nie kąp się zaraz przed snem – gorąca kąpiel działa pobudzająco na organizm. Zaleca się brać ciepły prysznic na godzinę przed snem.

6. Nie jedz przed samym snem – ostatni posiłek zjeść należy najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

7. Zrezygnuj z pobudzających napojów – zaleca się unikać picia napojów z kofeiną późnym popołudniem i wieczorem.

8. Nie pal – nikotyna jest silnym środkiem pobudzającym, dlatego zaleca się powstrzymywanie od palenia na 2 do 3 godzin przed snem.

9. Zadbaj o prawidłową temperaturę – pomieszczenie przeznaczone do spania winno być odpowiednio przewietrzone przed pójściem do łóżka. Optymalna temperatura do prawidłowego snu wynosi od 18 do 21 stopni.

10. Przespaceruj się – zaleca się chociaż 15. minutowy spacer godzinę przed snem. Ruch na świeżym powietrzu wpływa uspokajająco na organizm oraz pomaga mu się odpowiednio dotlenić.

 

Warto również pamiętać, że wraz z wiekiem spada poziom melatoniny, czyli hormonu regulującego rytm czuwania i snu. Aby temu zapobiec osoby starsze winne zażywać tabletki zawierające wspomniany hormon.

Sen jest niezbędny dla zachowania zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego.  Oprócz porządkowania i zapamiętywania nowych informacji odpowiada za regenerację całego organizmu. Przestrzeganie powyższych zasad niewątpliwie pozytywnie wpłynie na jakość snu, a tym samym na jakość zdrowia organizmu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Dekalog zdrowego snu
2019-03-22 | 11:33:09

Najlepszym rozwiązaniem na problemy z bezennością jest melatolin plus z którego sam korzystam i polecam go swoim znajomym. Regularne stosowanie skraca czas potrzebny na zaśnięcie.  Więcej

2015-11-19 | 16:21:06

Mi bardzo pomogła terapia tlenowa, urządzenie które do tego służy to koncentrator tlenu. Ja swój wypożyczyłem Więcej