reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Czym jest zespół jelita drażliwego?

(2011-02-02)

zespół jelita drażliwegoZespół jelita drażliwego to przypadłość przewlekła i uciążliwa. Wiedzą o tym ci, którzy jej doświadczyli. Z drugiej strony, to przypadłość, która najprawdopodobniej nie ma żadnego podłoża organicznego, nie zagraża więc zdrowiu ani życiu chorego. Tym bardziej irytuje samych zainteresowanych, bo mimo nieszkodliwości i braku chorobotwórczych procesów w organizmie, charakteryzują ją często bardzo silne objawy.

Na jelito drażliwe cierpią przede wszystkim młodzi ludzie żyjący w szybkim tempie, wykonujący dodatkowo stresującą pracę. Jednak z pewnością nie mają oni wyłączności na ZJD, gdyż wielu cierpiących na tę chorobę nie spełnia tych kryteriów. Wśród lekarzy opinie są podzielone. Większość stoi na stanowisku wspomnianym wyżej-ZJD istnieje i jest wynikiem stresu, diety itp., ale nie „prawdziwą” chorobą. Są i tacy, którzy sądzą, że objawy, na jakie uskarżają się pacjenci muszą mieć konkretną, organiczną przyczynę, zaprzeczają tym samym istnieniu ZJD.

Jakie więc objawy są charakterystyczne dla omawianej tu dolegliwości?

Przede wszystkim skurczowy ból brzucha, zwykle w lewym lub prawym podbrzuszu. Dodatkowo, wzdęcia, zaparcia , biegunki (albo jedno i drugie na przemian), śluz w stolcu, przelewanie w brzuchu, odbijanie, nieregularność wypróżnień. Objawy mogą, ale nie muszą mijać po wypróżnieniu, mogą nasilać się i ustępować, jednak aby mówić o jelicie nadwrażliwym, muszą trwać co najmniej kilka miesięcy. Ponieważ wymienione dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą towarzyszyć bardzo wielu innym chorobom, przyjmuje się, że najpierw wszystkie powinny zostać wykluczone. W tym celu należy wykonać szereg badań, kończąc na kolonoskopii, która ostatecznie potwierdzi lub wykluczy dane schorzenie. Jeśli badania nie wykażą zmian organicznych , diagnozuje się zespół jelita drażliwego.

Jest kilka metod walki z tą dolegliwością. Lekarze zalecają regularny tryb życia, unikanie stresu, konkretną dietę. Bywa jednak, że to nie pomaga. Przyczyn choroby należy też doszukiwać się w psychice, dlatego jedną z form leczenia jest psychoterapia. Terapeuci i psychiatrzy uważają, że ZJD to efekt choroby duszy; że cierpienie fizyczne, które mu towarzyszy, jest objawem cierpienia psychicznego. Twierdzą także, iż, paradoksalnie, im więcej różnych dolegliwości odczuwa chory, tym bardziej przemawia to za ZJD i dowodzi problemów emocjonalnych. A lista dodatkowych, nietypowych objawów, jakie można zaobserwować w przypadku występowania ZJD, jest długa: bóle głowy, bóle pleców, bóle kręgosłupa, nudności, wymioty, bóle żołądka, uczucie pełności, zmęczenie, zaburzenia miesiączkowania, itd. Człowiek dotknięty zespołem jelita drażliwego nie ma więc łatwego życia, a niektóre przypadki mają naprawdę burzliwy przebieg, potrafiący bardzo obniżyć jakość życia chorego, a  w konsekwencji doprowadzić nawet do depresji.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Czym jest zespół jelita drażliwego?
2011-03-05 | 17:48:44

Ja staram się walczyć z Zespołem Jelita Drażliwego, ale coś mi się wydaję, że na wymierne rezultaty moich zmagań przyjdzie mi jeszcze sporo zaczekać. To wszystko wymaga bardzo dużo czasu! Więcej