reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Czym jest stomia?

(2015-09-10)

Stomia.jpgStomia zwana także przetoką to wyprowadzenie narządów wewnętrznych na zewnątrz przez skórę. Wykonuje się ją w przypadku uszkodzenia narządów takich jak jelito cienkie (ileostomie), grube (kolostomia), moczowody lub pęcherz (urostomia).

W przypadku jelit, zabieg wykonuje się, kiedy w wyniku chorób lub powikłań (np. nowotworowych, pooperacyjnych czy przy wypadkach komunikacyjnych) niemożliwe jest naturalne wydalanie resztek niestrawionego pokarmu. Wówczas lekarz wycina uszkodzony fragment i tworzy nową drogę wypróżniania na ścianie brzucha do specjalnego woreczka przymocowany do ciała za pomocą specjalnej płytki.

Podobnie wygląda zabieg urostomii, kiedy konieczne jest wyłączenie pęcherza z działania układu moczowego. Moczowody wszczepiane są do fragmentu jelit i wyprowadzane na powierzchnię brzucha, gdzie montuje się worek stomijny.

 

Czy warto poddać się zabiegowi?

Podjęcie decyzji o utworzeniu stomii nie jest proste. Pacjenci najbardziej obawiają się utraty atrakcyjności oraz trudności w użytkowaniu worka stomijnego. Zupełnie niesłusznie. Woreczki są stosunkowo niewielkich rozmiarów a producenci coraz częściej oferują jasne, cieliste kolory, które idealnie się maskują i są łatwe do ukrycia pod ubraniem. Co więcej materiały z których się je wykonuje są lekkie i bardzo elastyczne i wytrzymałe. Dzięki temu pacjenci mogą swobodnie chodzić a nawet uprawiać niektóre sporty.

 

Jak zadbać o stomię?

Po zabiegu trzeba poświęcić więcej uwagi na pielęgnację ciała i woreczka stomijnego. Przede wszystkim należy często myć skórę wokół stomii wodą i naturalnym, najlepiej szarym mydłem. Trzeba także kontrolować stan woreczków i wymieniać je w przypadku ileostomii i kolostomii bądź opróżniać z moczu  w przypadku urostomii. Istotne jest również dbanie o szczelność układu stomia-płytka-woreczek i w razie wątpliwości zastosowanie past uszczelniających, które zapobiegają także ewentualnym zapaleniom.

 

Stomia dla wielu ludzi jest szansą na normalne, aktywne życie po ciężkich operacjach i wypadkach. Można z nią żyć, praktycznie tak, jak osoby zdrowe, przestrzegając tylko kilku dodatkowych zasad higieny. Choć brzmi groźnie, stomia nie jest dla pacjenta wyrokiem; jest raczej możliwością dalszego cieszenia się życiem, nawet jeśli zostało ono wcześniej zachwiane chorobą.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
pielęgnacja

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Czym jest stomia?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!