reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Czy twój pies jest pesymistą?

(2010-10-12)

Okazuje się, że zwierzęta, podobnie jak ludzie mogą być optymistami lub pesymistami. Donoszą o tym naukowcy, którzy swoje odkrycia opublikowali ostatnio na łamach "Current Biology". Pies pesymista trudniej znosi rozłąkę z człowiekiem.

 

Czy twój pies jest pesymistą?Niektóre psy, pozostawione bez właścicieli mogą odczuwać duży lęk. Lęk ten bywa wzmocniony przez ich pesymistyczne nastawienie do życia, twierdzą naukowcy uniwersytetu w Bristolu. Prowadzili oni badania w dwóch schroniskach dla zwierząt w Wielkiej Brytanii.

 

24 psy (zarówno samce jak i samice), które wzięły udział w badaniach, zostały nauczone, że w misce znajdującej się pewnym miejscu w pomieszczeniu zawsze znajduje się jedzenie, a w misce położonej w drugim miejscu, jedzenia nie ma. Eksperyment polegał na stawianiu miski gdzieś pomiędzy pozytywną a negatywną lokalizacją.

 

Zwierzęta, które przybiegały do tej miski, oczekując w niej przysmaków, uznano za optymistów, a te, które rezygnowały ze sprawdzenia, czy jest pełna – za pesymistów. Według naukowców, również psy dzielą się na te, dla których szklanka jest do połowy pusta lub pena. Zupełnie jak ludzie.

 

Dodatkowo zaobserwowano, ze psy zakwalifikowane do grupy optymistycznie patrzących na świat, wykazywały mniej zachowań lękowych kiedy na chwilę pozostawiano je same.

 

Badacze uważają, że określanie poziomu optymizmu lub pesymizmu psów może być pomocne w poznaniu emocji zwierzaka i tym samym mierzenia poziomu jego lęku. Okazuje się, że psychologia zachowań człowieka i psa nie jest aż tak różna.

 

A twój pies jest optymistą, czy może pesymistą?

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
miłość, nauka, pomoc, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Czy twój pies jest pesymistą?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!