reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Czy kredyty są dla nas przyjazne?

(2011-01-26)

kredyt dla SenioraJak wielu producentów i usługodawców także banki posiadają oferty dla Seniorów. Senior może zaciągnąć kredyt, to najważniejsze. Inną kwestią jest, na jakich warunkach może to zrobić i czy są one atrakcyjne?

Na polskim rynku banków nie brakuje, jest więc w czym wybierać, choć oferty są do sobie zbliżone. Oto kilka podstawowych informacji na temat kredytów udzielanych osobom starszym.

Senior rozważający możliwość zaciągnięcia kredytu powinien przeanalizować trzy czynniki. Po pierwsze, maksymalny czas kredytowania. Banki wyznaczają różne terminy, najkrótszy z nich to okres 36 miesięcy (Nordea Bank Polska), najdłuższy-120 miesięcy-oferują Alior Bank i Bank Pocztowy. Pozostałe oferty oscylują w granicach 60 miesięcy  (ING Bank Śląski, Kredyt Bank), 72 miesięcy (Lukas Bank, Deutsche Bank) czy 84 miesięcy (Allianz Bank, Citi Handlowy).

Drugą kwestią jest maksymalny wiek, do którego osoba starsza może starać się o kredyt. Przeważnie banki wymagają, by spłata ostatniej raty odbyła się nie później niż do ukończenia 70 roku życia (Bank BPS, Nordea), 75 roku życia (Allianz Bank) lub 80 roku życia (Alior Bank). Bank PKO SA i Raiffeisen Bank nie udzielają kredytów osobom, które ukończyły odpowiednio 75 i 65 lat. Z kolei w oddziałach AIG Bank, BZ WBK, Inteligo czy ING wiek klienta nie jest brany pod uwagę i nie wprowadza się w tej kwestii ograniczeń. Jeśli Senior jest jednak zainteresowany kredytem w konkretnym banku, ale ze względu na wiek nie zostanie on mu przyznany, wyjściem z sytuacji jest znalezienie współkredytobiorcy. Takie rozwiązanie oferuje np. Invest Bank.

Trzecim wymagającym uwagi elementem podczas wyboru kredytu jest jego oprocentowanie. Zwykle waha się ono w granicach 10-15% (BZ WBK, ING, Multibank, Alior Bank). W pozostałych ofertach przekracza 15% (Bank BPS-15,99%) i dochodzi nawet do 20%, jak w PKO SA- 19,99%. Warto zwrócić szczególną uwagę na kredyty wyjątkowo nisko oprocentowane. Bardzo prawdopodobne, że bank rekompensuje je sobie w inny sposób.

Możliwości zaciągnięcia kredytu jest więc sporo, jednak każdą należy dokładnie przeanalizować. Warto w tym celu skorzystać z usług doradcy finansowego, który dokona odpowiednich analiz i ułatwi podjęcie najlepszej decyzji.

Zobacz także:

Jakie są alternatywne źródła finansowania?

Gdzie trzymać pieniądze?

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, finanse, gospodarka polska, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Czy kredyty są dla nas przyjazne?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!