reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Książki

Czarne Światło Marty Guzowskiej

(2016-09-26)

Głośny cykl kryminałów z cynicznym antropologiem Mariem Yblem teraz w Burdzie!

Mario Ybl powraca! Z Troi, z Krety, z Nieborowa. Tym razem słynny na cały świat antropolog analizuje szkielety w małym polskim miasteczku, gdzie, jak się okazuje przed wiekami chowano w grobach wampiry. Czy naprawdę tam żyły? Najbardziej wstrząsające rzeczy dzieją się tuż obok nas, w cieniu. Wydawnictwo Burda Książki z wielką dumą przedstawia najnowszą powieść Marty Guzowskiej ze słynnego cyklu kryminałów z Mariem Yblem “Czarne światło”.

 

ksiazka-czarne-swiatlo-352x500.jpgW małych miasteczkach nic się nie dzieje. W małych miasteczkach dzieje się wszystko, ale nikt nie ośmiela się o tym głośno powiedzieć. Dobrze wie to Stephen King, mistrz grozy, którego Marta Guzowska nazywa swoim literackim bogiem. Akcję najnowszej powieści umieściła właśnie w takim małym, z pozoru sielskim miasteczku, w którym dziś dzieją się równie przerażające rzeczy, co przed wiekami, w czasach, kiedy grzebano tu wampiry.

Mario Ybl, dobrze znany z poprzednich powieści Marty Guzowskiej, tym razem pomaga polskim archeologom, którzy odkryli niezwykłe znalezisko: kilkanaście grobów, w których szkielety mają odcięte i złożone u stóp czaszki. Każdy z tych szkieletów nosi ślady chorób i kalectwa. Czy wampiry naprawdę żyły na Mazowszu? Czy za wampira uważano każdego, kto choć trochę odstaje od normy? I jak jest dziś?

 

Ku rozpaczy naukowców szkielety giną z wykopalisk, na dodatek na grobach przykładnych obywateli miasteczka ktoś wypisuje satanistyczne hasła. Podejrzenie pada na Maurycego, chorego na porfirię chłopaka, który gdyby żył tu kilkaset lat wcześniej, z pewnością padłby ofiarą antywampirycznej krucjaty. Z dnia na dzień rośnie też agresja mieszkańców wobec archeologów. O czarny pijar naukowców skutecznie dba niezastąpiony Mario Ybl - równie genialny, co złośliwy antropolog, który każdą bliską relację w sekundę potrafi obrócić w popiół...

 

Akcja powieści dzieje się w ostatnich dniach października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych. W tym czasie do kolekcji kilkunastu odkrytych szkieletów, dołączą zastanawiająco świeże. Mario Ybl, który cierpi na fobię ciemności - nyktofobię - tym razem wcale nie chce odkryć, kto zabił. Jest pod wpływem psychotropów i nie do końca ma świadomość, co dzieje się naprawdę, a co tylko mu się wydaje. Kątem oka widzi przemykające cienie. Marzy o spokoju, najlepiej wiecznym. Nic z tego. Mroczna, klimatyczna, trzymająca w napięciu i nasycona czarnym humorem powieść cienia. Bo wszystko, czego nie chcecie wiedzieć, skrywa się właśnie tam.

 

Ale kim jest autorka?

 

Marta Guzowska - autorka poczytnych kryminałów, doktor archeologii. Podobnie, jak bohater jej powieści, pracowała m.ni. w Troi i na Krecie, na najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Ostatnio wydała thriller “Chciwość”, którego bohaterką jest archeolog-złodziejka, Simona Brenner. Za swoją pierwszą powieść, “Ofiara Polikseny” dostała Nagrodę Wielkiego Kalibru. Cyniczny antropolog Mario Ybl był bohaterem jeszcze dwóch książek Guzowskiej: “Głowa Niobe” i “Wszyscy ludzie przez cały czas”. “Czarne światło” jest czwartą powieścią z tym bohaterem. Marta Guzowska mieszka w Wiedniu, z dwójką dzieci i partnerem. Urodziła się w Brwinowie, małym miasteczku pod Warszawą.

Nasza ocena:
11111
Ocena produktu przez redakcję
ocena produktu
Wasza ocena:
11111
  (2 głosy)
ocena internautów - dodaj ocenę

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
przestępczość, rozrywka, wydarzenia, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Czarne Światło Marty Guzowskiej

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!