reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Hobby

Cytrusy w naszym domu

(2015-07-14)

drzewko pomarańczowe.jpgDojrzałe w słońcu pomarańcze i soczyste grejpfruty to chyba jedne z najsmaczniejszych owoców stale goszczące w naszych kuchniach pod rozmaitymi postaciami. W czasach PRL-u symbol luksusu, dziś cytrusy, ogólno dostępne przez cały rok, są jednymi z najczęściej spożywanych przez nas owoców. I chociaż bez problemu można kupić wiele gatunków cytrusów w sklepach, coraz popularniejsza staje się domowa hodowla tych owoców.

Jako że cytrusy są owocami egzotycznymi, ich uprawa może wydawać się skomplikowana. Rzeczywiście, w naszym klimacie należy poświęcić im więcej czasu i troski, jednakże podstawowa wiedza na temat tych roślin i zmysł ogrodniczy wystarczą, by w niedługim czasie wyhodować dorodne drzewko owocowe.

 

Stanowisko

Wybierając miejsce dla naszych drzewek należy pamiętać, by miały dostęp do jak największej ilości światła. Potrzebują od 8 do 12 godzin nasłonecznienia, aby rosnąć szybko i rodzić owoce. W związku z tym ustawmy donicę przy oknie od południowej strony. Rośliny źle znoszą zmiany stanowiska, więc raz obrane miejsce musi służyć cytrusowi na całe jego życie. Należy więc wybrać je rozważnie, pamiętając, że drzewka nie mogą być uprawiane w pomieszczeniu z kuchenką gazową, której opary są dla nich toksyczne!

Niestety stała uprawa cytrusów w gruncie jest praktycznie niemożliwa. Wyjątkiem od tej reguły jest gatunek pomarańczy Poncylia Trójlistkowa pochodząca z Chin. To odmiana, która potrafi przetrwać łagodne zimy. Inne gatunki, jeśli posadziliśmy je wiosną w ogródku,  na okres zimowy muszą zostać przesadzone do donicy i trzymane w domu.

 

Gleba, podlewanie i nawożenie

Cytrusy preferują ziemię próchniczą o kwaśnym odczynie (5-6,5 ph).  Nie należy zbyt obficie podlewać sadzonek a pozostałą na podstawce wodę wylać, by zapobiec gniciu korzeni. Latem dobrze jest spryskiwać listki i gałązki naszych cytrusów, co sprzyja ich wzrostowi.  Młode rośliny trzeba co roku przesadzać do większej doniczki. W okresie wegetacji, czyli od marca do października należy pamiętać o nawożeniu specjalnymi preparatami dla cytrusów dostępnymi w sklepach ogrodniczych. Brak odpowiednich nawozów może spowodować żółknienie liści i brak wzrostu nowych pędów.

 

Przycinanie drzewko cytrynowe.jpg

Cytrusy w dobrych warunkach mogą osiągnąć spore rozmiary, co może być kłopotliwe, zwłaszcza w małych mieszkaniach. Na szczęście rośliny te znoszą dobrze przycinanie, które jest dla nich także korzystne i pozwala nam ładnie ukształtować drzewko oraz zwiększyć jego potencjał rozrodczy.

Na rynku dostępnych jest wiele książek i poradników na temat domowej hodowli cytrusów. Warto sięgnąć do nich decydując się na rozpoczęcie własnej hodowli. Odpowiednio podjęte kroki przy uprawie tych roślin z pewnością dobrze zaowocują.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ogród, witaminy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Cytrusy w naszym domu

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!