reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Książki

Cud nad Wisłą Marcina Wolskiego

(2010-10-05)

Historia alternatywna podana w formie satyry politycznej. Wolski w swojej nowej powieści dywaguje co by było, gdyby historia w 1989 roku potoczyła się inaczej.

 

Cud nad Wisłą Marcina WolskiegoDodajmy, że mamy tu do czynienia z alternatywną historią w stylu fantasy. W Polską rzeczywistość bowiem, w powieści Wolskiego ingerują siły nadprzyrodzone. Otóż Polska A.D. 1989 staje się kartą z rękach Anioła i Diabła. Co z tego wynika?

 

12 września 1989 r. Anioł z Diabłem zawierają pakt. W jego wyniku Anioł na rok dostaje dla siebie Polskę, a Diabeł odsuwa się na boczny tor. Wśród postaci powieści pojawiają się najważniejsze osoby polskiej polityki tamtych lat: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, bracia Kaczyńscy, Bronisław Geremek, Adam Michnik, Jacek Kuroń.

 

Wolski powraca do czasów opisywanych niegdyś przez siebie na bieżąco w "Polskim Zoo" . Satyra w formie historii alternatywnej bywa ostrzejsza z perspektywy lat. Ale czy zabawniejsza? Postaci i wydarzenia, którymi emocjonowaliśmy się i z których śmialiśmy się 20 lat temu, parodiowane na nowo, nie mają już takiej siły rażenia.

 

"Cud nad Wisłą", w którym, w wyniku działań anielskich, Lech Wałęsa nagle staje się erudytą i sprawnym strategiem, z pewnością miałby większą siłę rażenia, gdyby powstał jakieś 15 lat temu. Dziś taka satyra śmieszy nas tak samo jak zeszłoroczna szopka noworoczna. Jednak Wolskiemu nie można odmówić pomysłowości w tworzeniu alternatywnych wydarzeń, chociaż humor polityczny nie działa na Polaków już tak jak kiedyś. A może to polityka jest po postu wystarczająco śmieszna sama w sobie?

 

Czytaj więcej o książce na pasjaksiazek.pl

pasja  książek

Nasza ocena:
11100
Ocena produktu przez redakcję
ocena produktu
Wasza ocena:
brak ocen, dodaj swoją!
ocena internautów - dodaj ocenę

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
książki, polityka, rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Cud nad Wisłą Marcina Wolskiego
2010-10-14 | 15:35:07

Tu się nie ma z czego śmiać. Nad tym trzeba płakać Więcej