reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Coraz mniej Polaków pracuje w rolnictwie

(2010-07-06)

Według najnowszego raportu Eurostat w ciągu ostatniej dekady odeszło z polskiego rolnictwa aż 11 procent pracujących w nim osób. Mimo to Polska wciąż jest na tle Europy krajem rolniczym.

 

Aż 20 procent całkowitego zatrudnienia w rolnictwie Unii Europejskiej znajduje się właśnie w Polsce. Oznacza to również, że nasza gospodarka, w porównaniu zresztą Unii uznawana jest za przestarzałą. Za nowoczesne uznawane są te państwa, w których głównym filarem są usługi.

W naszym kraju, według danych z 2008 roku, 7,2 miliona obywateli utrzymuje się z rolnictwa oraz tradycyjnego przemysłu. Ta liczba jednak ciągle spada. W usługach w 2008 roku pracowało 8,5 miliona Polaków.

11-procentowy spadek zatrudnienia w polskim rolnictwie w latach 2000-2009 jest jednak niewielki, kiedy porówna się go ze spadkiem w innych krajach byłego bloku wschodniego. W Estonii z rolnictwa odeszło w tym czasie 55 procent pracowników, w Bułgarii 48,1 a na Słowacji - 42,5. w całej Europie zatrudnienie w rolnictwie spadło o 25 procent.

Główną słabością polskiego rolnictwa jest wciąż jego rozdrobnienie uniemożliwiające jego modernizację. Prawie połowa gospodarstw nie przekracza 2 hektarów.

Mimo to, według danych Eurostatu, nasi rolnicy najlepiej w Europie radzą sobie z kryzysem gospodarczym. W 2009 roku ich dochody spadły tylko minimalnie, o 0,7 procenta. Tymczasem np. we Francji czy w Niemczech rolnicy zarobili aż o około 20 procent mniej w porównaniu do poprzedniego roku. Poza tym w latach 2000-2009 dochody polskich rolników wzrosły średnio o 107 procent.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ekonomia, gospodarka polska

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Coraz mniej Polaków pracuje w rolnictwie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!