reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Finanse

Co w kwestiach ekonomicznych przyniesie Seniorom nowy 2011 rok?

(2010-12-21)

podwyżka VATZbliża się koniec 2010 roku, który nie był chyba najgorszy - patrząc na to, co ma przyjść w Nowym Roku.

Niestety nie ma dobrych wiadomości - 2011 rok będzie czasem zaciskania pasa a dokładniej portfela. Rząd już od dawna zapowiada wprowadzenie dumnie (nie wiadomo, dlaczego) nazywanego przez siebie "Pakietu antykryzysowego". Co zawiera owy pakiet...niestety nic dobrego.

Na początek podwyższenie podatku od towarów i usług - VAT z 22% na 23%, niby nie wiele, ale w rzeczywistości i w skali miesiąca będzie można odczuć różnicę. Już jesteśmy liderami w Europie, jeżeli chodzi o stawkę VAT-u, jego wzrost jeszcze bardziej umocni naszą niechlubną pozycję. Premier zaznacza we wszystkich swoich wypowiedziach, iż nie wzrosną ceny żywności i leków, ale przecież to jednoznacznie. Łatwo zauważyć, że może nie wprost wszystko podrożeje jednak, jeżeli produkcja wzrośnie to i produkt. Podwyższony VAT ma obowiązywać, przez co najmniej 2 lata, oby czas ten nie uległ zmianie.

Dodatkowo planowana jest podwyżka cen paliwa o ok. 0,6 gr. Może to nie dużo, ale w połączeniu z podwyżką VAT-u robi różnicę. I znowu ceny dóbr substytucyjnych pójdą w górę.

Kolejnym noworocznym utrapieniem może być palowana ustawa o zakazie pracy dla emerytów. Rząd chce, aby osoby, które pobierają świadczenia emerytalne nie mogły 'dorabiać'. W ten sposób wiele osób straci płynność finansową, pozbawiona zostanie szansy na przyzwoite życie.

Na koniec jednak dobra wiadomość - Komisja Trójstronna, tzn. przedstawiciele związków zawodowych, rządu i pracodawców, przygotowała projekt waloryzacji emerytur. Od marca 2011 roku, co miesiąc przeciętny senior ma dostać emeryturę wyższą o 17 - 36 zł (tj. 2,46% dotychczasowej kwoty świadczeń).

Ten "optymistyczny" akcent kończy zapowiedzi zmian ekonomicznych polskiego rynku, związanych z seniorami.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Co w kwestiach ekonomicznych przyniesie Seniorom nowy 2011 rok?

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!